Bir ülkedeki kullanıcıları hedefleyen web sitelerinin belirli alanlardaki başarısı, site sunucusunun konumuyla çok yakından alakalıdır. Bununla birlikte, dünya genelindeki kullanıcıları hedefleyen web siteleri için aynı durum söz konusu değildir.

Dünya genelinde farklı dilleri konuşan ve farklı konumlarda yer alan kullanıcıları hedefleyen web sitelerinin sahip olduğu “hreflang” etiketi ve bu etiketle uyumlu olacak şekilde, Google Search Console’da yapılan düzenlemeler belirleyici etkiye sahiptir.

Bir sunucunun coğrafi konumu ilk olarak site yükleme hızını etkileyen faktör olarak ele alınabilir. Yazımızda sunucu konumu ve CDN kullanmanın SEO üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Indeks

Giriş

Bir sunucu konumu seçmek, bir web sitesi projesini başlatmadan önce vermeniz gereken en önemli kararlardan biridir. Bu bağlamda, bazı sorular akla gelebilir:

  • Potansiyel kullanıcılarımın yakınında bulunan bir sunucu seçmek en iyisi midir, yoksa fark etmez mi?

Sunucunun coğrafi konumu SEO’yu ne şekilde etkiler?

 • Web sitemin hedeflediği ülkeyi arama motorlarına nasıl belirtebilirim?
 • Web sitem birden fazla dilde, alt dizinlere sahipse ve dünya genelinde farklı dilleri konuşan kullanıcıları hedef alıyorsa ne olur?
 • Bir CDN servisi kullanmalı mıyım? Hreflang özniteliklerini kullanarak farklı sürümleri nasıl bağlarım?

Bu ve diğer soruları yanıtlayabilmek için, en basit durumdan başlayarak üç farklı senaryoyu inceleyelim:

Durum 1: Tek dilde (örn. İspanyolca) ve kullanıcıları esas olarak bir ülkede (örneğin İspanya) bulunan web siteleri
Durum 2: Tek dilde (örn. İspanyolca) ve içeriğin dünyanın her yerinden veya dünyanın farklı yerlerinden gelen kullanıcılara yönelik olduğu web siteleri (örneğin, İspanya ve Latin Amerika’dan gelen kullanıcılar)
Durum 3: Birden çok dilde (farklı alanlarda veya alt alanlarda veya alt dizinlerdeki) ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları hedef alan web siteleri.

Durum 1. Bir ülkedeki kullanıcıları hedefleyen tek dile sahip web siteleri:

 • Web sitem yalnızca İspanyolca dilindeyse ve öncelikli olarak İspanya’daki kullanıcıları hedefliyorsa ne olacak?
 • Web sitesini İspanya’daki bir sunucuda barındırmak en iyi seçim midir? Yoksa herhangi bir yerde olsa da olur mu?

Google Arama Motoru, Web Yöneticisi Araçları platformunda bir ülke hedefi belirlemenize izin verir.

Arama Trafiği > Uluslararası hedefleme > Ülke seçeneğine gidip açılır menüden bir ülke hedefi belirlemeniz yeterlidir. Web siteniz ülke kodlu bir üst düzey alan adı (örneğin,.ES) kullanıyorsa, arama motoru bu alan adlarını coğrafi bir yere (bu örnekte İspanya’ya) ilişkilendirdiği için başka bir ülke seçmek mümkün değildir. Web siteniz genel bir üst düzey alan adı (.com,.org, vb.) kullanıyorsa ve Web Yöneticisi araçlarında herhangi bir coğrafi yönlendirme içermiyorsa segmentasyon aşağıdaki gibi diğer parametrelere dayanacaktır:

 • Sitenin bulunduğu sunucunun IP adresi
 • Web sitesinde coğrafi konum hakkında bilgi (iletişim bilgileri, zengin snippet’ler ve yapılandırılmış veriler, vb.)
 • Google My Bussiness hesabınızda bulunan diğer ilgili bilgiler (lokal SEO için çok önemlidir)

Bu nedenle, bir web sitesi, New York veya Amsterdam’daki bir sunucuda barındırılıyorsa ve İspanya halkına yönlendirilirse, Web Yöneticisi Araçları’nda ülke hedefi olarak İspanya’yı belirlemek çok önemli olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında, web sayfasını İspanya’daki bir sunucuda bulundurmak zorunlu değildir; Web Yöneticisi Araçları’nda uluslararası hedeflemeyi ayarlamak yeterlidir.

Web sayfası yükleme hızı Google için çok önemli kriterlerden biridir. Kullanıcılar İspanya’daysa ve web sitesi Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılıyorsa, bu mesafe daha uzun bir yanıt süresine neden olur. Sunucunun kalitesine bağlı olarak, yanıt süresinde ufak da olsa fark yaratılabilir. Bu nedenle, web sitesini İspanya’da bulunan bir sunucuda veya mümkün olduğunca İspanya’ya yakın bir yerde bulunması önerilir.

Daha gelişmiş ve yüksek bütçeli sunucular Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermektedir. Bu durum dünyanın dört bir yanındaki birçok webmaster’ın web sitelerini Amerika’daki sunucularda barındırmasına sebep olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, bu Amerikan şirketlerinin birçoğu dünyanın başka yerlerinde de sunuculara sahiptir. Chicago, New York, Dallas, Paris, Amsterdam, Frankfurt, Singapur, Tokyo ve Sydney bu şirketlerin uluslararası sunucularını bulundukları şehirlerden bazılarıdır.

Sonuç olarak, bir web sitesi İspanya’da hizmet veriyorsa ve çoğunlukla İspanya’daki kullanıcıları hedef alıyorsa, coğrafi olarak İspanya’da bulunan bir sunucu seçmek doğru bir hareket olacaktır.

Durum 2. Tüm Dünyayı hedefleyen bir dildeki web siteleri

 • Web sitesi yalnızca İspanya’daki kullanıcılara değil, Arjantin, Meksika, Kolombiya, Peru veya Ekvator’tan gelen kullanıcılara da yönelikse ne olur?
 • Web sitemi hem bir İspanyol sunucusunda hem de bir Meksika sunucusunda barındırabilir miyim?
 • Web sitem İngilizceyse ve dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcıları hedefliyorsa ne olur?

Bütün bu durumlarda Google şunu belirtmektedir: “Siteniz belirli bir bölgeye ya da belirli bir dile yönelik değilse, az önce ülke seçimi yaptığınız “Uluslararası Hedefleme” bölümünde “Listelenmemiş” seçimini yapın”.

Google yalnızca ülke seçimi yapmanızı sağlar; kıtaları veya belirsiz coğrafi alanları (Latin Amerika gibi) seçemezsiniz. Bu durumda sunucunun konumu önemsizdir. Her şekilde, web siteniz dünya genelindeki kullanıcıları hedef alıyorsa, bir CDN hizmeti (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) kullanmak önemlidir.

Bir CDN hizmeti, kullanıcıların kaynaklarını (genellikle statik içeriği) indirmek için alternatif sunucu dağıtım noktası olarak çalışır. Bu dağıtım noktaları coğrafi olarak kullanıcılarınıza daha yakın olacak şekilde dünyaya yayılmıştır, bu nedenle gecikme süresi kısaldığından içerikler daha hızlı şekilde kullanıcılara ulaştırılır.

Sonuç olarak, web siteniz dünya genelindeki kullanıcıları hedef alıyorsa, sunucu konumu en önemli şey değildir. Önemli olan, kullanıcılarınızın coğrafi konumu ne olursa olsun, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi için kaliteli bir sunucu ve iyi bir CDN hizmeti kullanmaktır.

Durum 3. Dünya çapında kullanıcıları hedefleyen birkaç dilde web siteleri

Üçüncü durum birden fazla dilde (örneğin İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Çince ve Rusça) ve tüm dünyadaki kullanıcıları hedefleyen web siteleri olacaktır. Ayrıca, dünya genelindeki kullanıcıları hedefleyen farklı dil türevlerine sahip web siteleri (İspanyolca ve Meksika İspanyolcası veya Portekizce, Brezilya Portekizcesi ve Angola Portekizcesi) söz konusudur.

 • Bu durumlarda ne yapılması gerekiyor? Her dil sürümünü farklı bir sunucuda barındırabiliyor muyum?

Birinci seçenek, her dil sürümünü farklı bir sunucuda barındırmaktır:

ABD sunucusundaki ABD sürümü, Birleşik Krallık sunucusundaki İngilizce sürümü, bir Fransız sunucudaki Fransızca sürümü, bir İspanyol sunucu üzerindeki İspanyolca sürümü, bir Meksika sunucusundaki Meksika sürümü gibi.

İçeriği senkronize etmeniz gerekmiyorsa, birinci seçenek iyi bir çözüm olabilir. Ancak sunucularınızın farklı ülkelerde barındırılması gerekiyorsa, bu seçenek fazla karmaşık ve pahalı olabilir.

İçeriği senkronize etmeniz gerekmiyorsa, birinci seçenek iyi bir çözüm olabilir. Ancak sunucularınızın farklı ülkelerde barındırılması gerekiyorsa, bu seçenek fazla karmaşık ve pahalı olabilir.

Birkaç ülkede şubesi olan ve her şubenin kendi web sitesini yönettiği büyük şirketler için bu iyi bir çözüm olabilir, ancak dünya çapında çok dile sahip web sayfaları için doğru bir seçenek değildir.

İkinci seçenek, web sitesinin tüm dil sürümleriyle birlikte tek bir sunucuda bulunmasıdır.

Bu, düşük maliyetli, kolay yönetilebilen ve içeriği birbiriyle senkronize etme imkanı sağlaması nedeniyle çok dilli web sitelerinin kullandığı bir çözümdür.

Bu durumda, iyi bir barındırma ve bir CDN hizmeti kullanmanın faydalarıyla birlikte hesaba katılması gereken iki önemli unsur daha vardır:

 • Alanları, alt alanları veya alt dizinleri kullansanız da her biri için Google Web Yöneticisi araçlarında uluslararası hedeflemeyi ayarlamanız gerekir. Google yalnızca alan adları eklemenize izin vermez, aynı zamanda alt alanları veya alt dizinleri de eklemenize izin verir.
 • İkinci önemli unsur rel = “alternate” hreflang = “x” öznitelikleri ekleyerek her sürümün içeriğini birbirine bağlamak veya senkronize etmektir. Böylece bir kullanıcı bir makalede bir dilde değişiklik yaparsa kullnıcılar otomatik olarak onun versiyonuna yönlendirilirler.

Hreflang etiketlerinin eklenmesi iki nedenden ötürü önemlidir:

 1. Farklı ülkelerin kullanıcılarının arama sonuçlarını uygun dille ilişkilendirmek. Her bir dil sürümü aynı zamanda diğer sürümlere bağlantılar içerir ve tam tersi de geçerlidir.
 2. Erişilebilirliği ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için, kullanıcı herhangi bir anda dil değiştirmek istiyorsa, yalnızca dil seçeneğini seçer ve aynı içeriği tercih ettiği dilde okumaya devam edebilir.

Hreflang etiketleri iki yöntem ile bir web sitesine eklenebilir :

 • Başlıkta HTML bağlantısı. WordPress kullanıyorsanız bunu otomatik olarak bir çeviri eklentisi (WPML, Multilingual Press, Multisite Language Switcher, vb.) kullanarak yapabilirsiniz.
 • Site Haritası. Hreflang özellikleri olan bir site haritasında dil bilgilerini gönderebilirsiniz.

Her durumda Google, hataları önlemek için iki yöntemden yalnızca birini kullanmanızı önerir.

Sonuç olarak, dünya çapında kullanıcıları hedefleyen çok dilli bir web siteniz varsa, sunucu konumu alakasızdır. Önemli olan, iyi bir barındırma hizmeti ve bir CDN hizmeti kullanmak ve ayrıca Google Web Yöneticisi araçlarında uluslararası hedeflemeyi (alanlar, alt alanlar veya alt dizinler) uygun şekilde ayarlamak ve hreflang özniteliklerini kullanarak içeriği senkronize etmektir.

Sonuçlar

Bu makalede sunulan üç ana sonucu özetlemek gerekirse:

 • Bir web sitesi sadece bir ülkedeki kullanıcıları hedef alıyorsa, o ülkede yer alan kaliteli bir barındırma servisini kullanmak, web sitesinin yükleme hızını artıracaktır. Bu, Google’ın arama sonuçlarında giderek daha fazla hesaba kattığı bir faktördür. Her durumda, genel bir üst düzey alan adı (.com,.org,.net, vb.) kullanıyorsanız, Web Yöneticisi Araçlarında uluslararası hedeflemeyi ayarlamayı unutmayın.
 • Web sitesi dünya genelindeki kullanıcıları hedefliyorsa, sunucu konumu çok önemli değildir. Önemli olan, kaliteli bir sunucu ve bir CDN servisi kullanmaktır; böylece web sitesi dünyanın herhangi bir yerinde hızla yüklenir. Bu, kullanıcı deneyimini ve SEO’yu artıracaktır.
 • Web sitesi birden çok dilde ise ve dünya genelindeki kullanıcıları hedefliyorsa, webmaster araçlarına (uluslararası hedeflemeyi ayarlamak için) her bir sürümü tek tek (alanlar, alt alanlar veya alt klasörler) tek tek eklemek ve aynı zamanda hreflang etiketini kullanarak farklı sürümlerin içeriğini birbirine bağlamak çok önemlidir.

Konuk Yazarımız Hakkında: Mert Erkal – Stradiji Dijital Pazarlama

Mert Erkal, nam-ı diğer “İnternet’in Son Ütücüsü” gemi inşa mühendisi olmasına rağmen kendini bildi bileli bilgisayarlara ve internete karşı büyük bir tutkusu vardı. Bu tutku Mert’i 10 senelik profesyonel kariyerine nokta koydurup, kendi yolunda yürümek konusunda cesaretlendirdi. 2009 yılında Stradiji Dijital Pazarlama’yı kurdu. O gün bu gündür Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) danışmanlık hizmeti veriyor. Kısa sürede pek çok uzmanın peydahlandığı bu alanlarda, her gün yeni bir şeyler öğrenmenin coşkusunu ve sevincini yaşıyor. Stradiji ile bankacılıktan turizme, birçok çevrimiçi proje için SEO danışmanlık hizmetleri sağlamaya devam ediyor.