Değerli Müşterilerimiz,

01 Ağustos 2012 gecesi, fiziksel sunucuları veri merkezimizde barındırılan R10.net sitesine bir siber saldırı düzenlendiği ve bu saldırı neticesinde R10.net’e ait tüm kullanıcıların bilgileri boşaltılarak veri kaybı yaşandığı bilgisini aldık.

R10.net, Radore’den kiralık sunucu hizmetini sponsorluk kapsamında ücretsiz olarak almaktadır. Kiralık sunucu hizmeti kapsamında sunucunun enerji, internet ve donanım sorumlulukları Radore’ye aittir. Bunların dışındaki servisler (yedek alma, network güvenliği, sunucu yönetim hizmeti gibi) ek hizmet olup müşteri talebine göre ek hizmet olarak sunulmaktadır. Radore, R10.net’e ek hizmet olarak sadece yedekleme alanı hizmetini yine ücretsiz olarak sunmuştur. Ancak yedeklerin alınması, düzenli olarak kontrol edilmesi gibi yönetim hizmetleri R10.net sistem yöneticilerinin sorumluluğundadır.

R10.net yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre “mevcut yedeklerin geri yüklenmesi” sırasında bir sorun ortaya çıkmıştır. Bu olayı takiben çok büyük bir boyuta sahip olan R10.net veri tabanı yedeklemesinin tam olarak gerçekleştirilemediğini ve çoğu dosyanın bozuk oluşturulduğunu öğrendik. O tarihten önceki 15 ay boyunca da yedeklerin devamlı bozuk alındığı, bu sebeple eski yedeklerin açılmadığı ve okunamadığı bilgisi bizimle paylaşıldı. R10.net’e veri kurtarma konusunda destek vererek 2011 yılına ait olan tek sağlam veri tabanına geri dönüş yapmalarını sağladık.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, yedeklemelerin düzenli ve tam bir şekilde alınması R10.net’in sorumluluğunda olduğundan, bu süreçte yaşanan olumsuzluklar ile ilgili Radore’nin bir ihmali ya da kusuru söz konusu değildir. Radore, sektörün en önemli forumlarından biri olan R10.net’e sponsor olarak elinden gelen desteği sunmuştur ve sunmaya da devam edecektir.

Saygılarımızla,
Radore Veri Merkezi

Güncelleme – 12 Temmuz 2015:
Yukarıda bahsedilen olayın üzerinden geçen 3 yıl boyunca Radore ve R10.net işbirliği sürdü. R10.net halen Radore sunucularında sorunsuz olarak barındırılmakta ve hiçbir kesinti olmadan erişimi sağlanmaktadır.