Müşterilerinize sunduğunuz hizmetlerde hız dalgalanması yaşamamak için altyapı yatırımına gerek olmadığını biliyor muydunuz? Kampanya dönemlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemek için de yeni donanıma ihtiyacınız yok. Performans sorunlarına karşı önlem almazsanız hizmet ağınız yavaşlar, işletmenizin sürekliliği tehlikeye girer.

Network’te yaşanan yavaşlamaları ve aksaklıkları internet trafiğinizi yöneterek engelleyebilirsiniz. Dönemsel yoğunlukları, trafiği mevcut sunucularınızın arasında bölerek aşabilirsiniz. İstenmeyen trafiği yönetebilir, yetkisiz erişimi engelleyerek veri güvenliğini sağlayabilirsiniz. Web içeriklerine hızlı erişim sunan yeni uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Radore Performans Uygulamaları ile tüm bunları hiçbir altyapı yatırımına ve insan gücüne ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenlik ve Performans Uygulamaları’ndan yararlanmak için sunucunuzu seçtikten sonra Konfigürasyon Sayfasındaki Güvenlik ve Performans seçeneğini kullanabilirsiniz.

Radore Performans Uygulamaları

Radore, fiber ve metro ethernet ağ altyapısına doğrudan erişim sağlayan merkezi konumunun yanı sıra, sunduğu performans uygulamaları ile de web projelerinin hız, yedeklilik ve optimizasyonunu garanti altına alıyor.

İlk yatırım ve kurulum maliyeti olmadan, tam yedekli donanımlar üzerinden hemen kullanmaya başlayabileceğiniz Radore’nin uygulama hızlandırıcı servisleri ile sunucularınızın performansını üst seviyeye çıkarın. Daha fazla sayfa gösterimi ile gelirinizi arttırın.

Radore Veri Merkezi; Performans Uygulamaları kapsamında Load Balancing, SSL Offloading, Http Caching, Sanal Netscaler (VNSL) hizmetlerini merkezileştirilmiş donanımlar üzerinden, Citrix NetScaler markasıyla müşterilerine tam donanım yedekli (HA) bir şekilde sunmaktadır.

Avantajlar

• NetScaler cihazı üzerinden sunulan hizmetler, Radore network performans altyapısı üzerinden sunulduğu için ayrıca bir altyapı yatırımı yapılmasına gerek kalmaz.

• Radore’de konumlandırılan donanımlar tam yedekli (HA) çalıştığı için bir donanımda yaşanacak herhangi bir sorun durumunda diğer donanım kısa bir süre sonra devreye girer.

• Bu hizmet ile uygulamalar daha performanslı çalışır ve uygulamaların erişilebilirliği garanti altında olur.

• Web uygulamalarının güvenliğini, performans veya cevap sürelerine negatif etki etmeden sağlar.

• Caching özelliği ile uygulama tarafındaki maliyeti ve gecikmeyi ortadan kaldırır.

• Kendini kanıtlamış saldırı korumalarına ilaveten, Web Application Firewall özelliğiyle PCI-DSS gibi web uygulaması güvenliği standartlarına uyumlulukta yardımcı olur.

• VNSL hizmeti alındığında yönetimi tamamen kullanıcı tarafından gerçekleştirilebilir.

• Donanım ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında Citrix Netscaler’dan 7/24 destek alınabilir.

Load Balancing (Yük Dengeleme)

Load Balancing (Yük Dengeleme) servisi hem uygulama (application) hem de veri tabanı (database) sunucularınız arasındaki yük dengelemesini sağlar. Bu servis ile dışarıdan sunucularınıza doğru gelen trafiği uygulama sunucularınız arasında dağıtabilir, aynı zamanda da dahili network’ünüzden veritabanı sunucularınıza doğru giden trafiği düzenleyebilirsiniz. Böylece hızlı ve yedekli yapıya kavuşmuş olursunuz.

Radore’nin Load Balancing servisini uygulama katmanında herhangi bir kod değişikliğine gerek kalmadan ve oturum (session) sorunları yaşamadan kolayca devreye alabilirsiniz.

Load Balancing Nedir?

Kelime anlamı Yük Dengeleme olan Load Balancing kısaca mevcut network’teki trafiği dengelemenize verilen isimdir. Bu işlemi server’ınızdaki yükü dengelemek, internet bağlantısını dengelemek ya da internete erişim oranınızı arttırmak amaçlı kullanabilirsiniz.

Örneğin bir adet Load Balancer kullanarak, gelen istekleri iki adet farklı sunucudan uygun, müsait olana yönlendirebilirsiniz. Bu sayede sunucularınızdan biri kapalı, arızalı olsa bile kullanıcılarınız bunun farkına varmadan, diğer web server üzerinden işlem yapabilecekler.

Neden Load Balancing Servisi Alınmalıdır?

• Erişilebilirliği en üst seviyeye çıkarır. Ağınızın her zaman hedef kitleniz için hazır ve çalışır halde olur. %100 sunucu sürekliliği sağlanır.

• Kullanıcı deneyimini iyileştirir. Dönemsel trafik artışlarında bile web sitenize erişimde kesilme veya gecikmeler yaşanmaz.

• Uygulama performansını optimize eder. L4-7 yük dengelemesi sayesinde uygulama ve veritabanı optimizasyonu sağlar; kullanıcıları doğru uygulama ve veritabanı kaynaklarına yönlendirerek tek çözüm noktası problemini ortadan kaldırır.

Nasıl Çalışır?

Load Balancer (LB), kullanıcıların uygulama içeriği isteklerini doğru web/veritabanı sunucularına en yüksek performansta ve süreklilik içinde yönlendirir. L4-7 trafik yönetimi kararları esnek yük dengeleme algoritmalarıyla yapılır ve bu sayede uygulama iş yükleri eldeki mevcut web altyapısına doğru bir şekilde dağıtılır. “Persistence” sayesinde her kullanıcının web bağlantısı hep aynı sunucuya yönlendirilir ve bu sayede uygulamanın tutarlı davranması teminat altına alınır. LB, uygulama ve veritabanı sunucusunun düzgün çalıştığını kontrol eder ve bu sayede istekleri sadece doğru çalışan uygulama ve veritabanı kaynaklarına göndererek maksimum uygulama sürekliliği sağlanır.

Kimler Load Balancing Hizmeti Almalı?

İnternet üzerinde kritik servisler ve uygulamalar çalıştıranlar, anlık ve yoğun trafik servis edenler, internet üzerinden servis sunanlar, güvenli internet hizmeti almak isteyen herkes.

Radore, Load Balancing servisini Citrix NetScaler 11520 SDX donanımı ile sağlamaktadır.

SSL Offloading

Sunucu kaynaklarınızın daha verimli kullanılması için, bırakın SSL şifreleme-çözümleme (Secure Socket Layer encryption-decryption) yükünü Radore Performans Uygulamaları üzerine alsın. Load Balancing servisi ile entegre çalışan SSL Offloading servisi sayesinde yedekli yapı ile birlikte sunucularınızın performansı da artacaktır.

Size özel SSL serifikası, Radore’nin uzman NOC ekibi tarafından uygulama hızlandırıcı donanıma kurulur. Böylece ziyaretçileriniz ile sunucularınız arasında SSL üzerinden sağlanan iletişim Radore SSL Offloading servisine aktarılır. Sunucularınızın hem kendi aralarındaki hem de uygulama hızlandırıcı ile olan iletişimi HTTP portu üzerinden gerçekleştiğinden performansınız artarken, ziyaretçileriniz ile SSL Offloading servisi arasındaki iletişim SSL üzerinden sürekli ve güvenli şekilde devam edecektir.

SSL Offloading Nedir?

İnternet üzerinden sunulan servislerin güvenliğinin arttırılması için web uygulamaları genellikle sertifika kullanmaktadır. Sertifika kullanımı sunulan servislerin güvenliğini üst seviyeye çekmede yardımcı olsa da bu işlem (SSL şifreleme) sunucu tarafında yoğun CPU kullanımına neden olduğundan sunucu performansını ciddi seviyede etkilemektedir. Bu nedenle sunucuların önüne konan bir cihaz ile SSL sonlandırma işleminin bu cihaz üzerinde yapılması sağlanır. Bu işleme SSL Offloading denmektedir. Bu sayede sunucuların üzerinde performans kaybı yaşanmaz.

Neden SSL Offloading Hizmeti Alınmalıdır?

SSL şifreleme yoğun CPU tüketen bir işlem olduğundan sunucu performansını ciddi seviyede etkiler. Hizmet, sunucu üzerindeki SSL şifreleme yükünün, bu amaca yönelik üretilmiş cihazlar tarafından karşılanmasını ve bu sayede sunucunun uygulama performansının arttırılmasını sağlar.

Nasıl Çalışır?

Bütün SSL işlemleri istemciyle hizmeti sağlayan donanım arasında gerçekleşir. Sunucular ile iletişim tarafında herhangi bir SSL işlemi gerçekleşmez. Böylece sunucular üzerindeki SSL iş yükü tamamen ortadan kalkar.

Kimler SSL Offloading Hizmeti Almalı?

İnternet üzerinde kritik servisler ve uygulamalar çalıştıranlar, internet üzerinden servis sunanlar, güvenli internet hizmeti almak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler.

Radore, SSL Offloading servisini Citrix NetScaler 11520 SDX donanımı ile sağlamaktadır.

HTTP Caching

Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz için web sayfalarınızın tümü baştan oluşturulmasın. Radore’nin uygulama hızlandırıcı servislerinden HTTP Caching, ziyaretçilerin web sitenizin statik ve dinamik içeriğine, depolanmış önbellekten erişmesini sağlar. Böylece tekrarlayan aynı içerikler sunucularınız meşgul edilmeden servis edilir, web içeriğine hızlı erişim sağlanır ve trafik yükünden kaynaklanan maliyetler ortadan kalkmış olur.

Http Caching Nedir?

Ağ üzerinden verinin getirilmesi çoğu zaman yavaş ve maliyetli olabilir. Büyük yanıtlar, istemci ile sunucu arasında çok sayıda veri transferi gerektirdiğinden, web içeriğinin kullanılabilir duruma gelmesi ve tarayıcı tarafıindan işslenebilmesi gecikir, ayrıica ziyaretçi için veri maliyetleri oluşur. Önceden getirilen kaynakları önbelleğe alma ve yeniden kullanma yeteneği, performansı optimize etmenin önemli bir yoludur. Http Caching, web projeleri için web sayfalarını önbellekleme yönetimidir.

Neden Http Caching Hizmeti Alınmalıdır?

• Web içeriğine hızlı erişim sağlar, kullanıcı deneyimini optimize eder.

• Sunucunun verimliliğini ve performansını arttırır.

• Ağ üzerindeki trafik yükünü ve dolayısıyla maliyeti azaltır.

• Radore CDN servisleri ile birleştiğinde video, yüksek çözünürlükte resim, sunum, çizim gibi büyük dosyalara anında erişim sağlar.

Nasıl Çalışır?

Http Caching servisini sağlayan donanım, kuvvetli web önbellekleme (Integrated Caching) özelliği ile statik ve dinamik içeriğin kullanıcılara anında iletilmesini sağlar. Statik ve dinamik içerikleri depolayarak web sunucusuna bağlanmadan bazı talepleri cevaplayabilir. Bu sayede tekrarlayan aynı içeriğin iletilmesi için uygulama tarafındaki maliyeti ve gecikmeyi ortadan kaldırır. Sunucu meşgul olsa bile hızla cevap verebilir ve sunucu performansı arttırılır.

Radore, Http Caching servisini Citrix NetScaler 11520 SDX donanımı ile sağlamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

VNSL (Sanal Uygulama Hızlandırıcı)

Sanal uygulama hızlandırıcı servisi ile sunucu performansının optimizasyonu için gerekebilecek tüm işlemleri size tanımlanmış özel şifreniz ile dilediğiniz zaman ve anında etki edecek şekilde yapabilirsiniz. Böylece sanal donanım üzerinden Load Balancing, SSL Offloading, HTTP Caching servislerini geniş kapsamlı olarak kullanabilir, değişen ihtiyaçlarınıza göre gerekli ayarları 7/24 uygulayabilirsiniz.yapabilirsiniz.

Radore’nin Sanal Uygulama Hızlandırıcı Servisi, tam yedekli tasarlanmış ve servise hazır donanımlar üzerinden sunulur. Bu servisi taahhüt vermeden hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca performansı garanti altına almak için aynı servisi paylaşımsız (dedicated) core ile de tercih edebilirsiniz.

VNSL Nedir?

VNSL SSL Offload, Http Caching ve WAF hizmetleri için, yönetimi kullanıcı tarafından yapılabilen sanal bir uygulama hızlandırıcı (application accerator) donanımıdır. VNSL ile yük dengeleme, uygulama hızlandırma, uygulama güvenliği ve sunucu yükü azaltma işleri sanal donanım ile yapılabilir.

Neden VNSL Hizmeti Alınmalıdır?

• Markanızı güvence altına alır. Saldırı ve yetkisiz erişim, kurumunuza maddi ve manevi zarar verebilir.

• Erişilebilirliği en üst seviyeye çıkarır. İstenmeyen trafiği ağınızın dışında tutarak ağınızı her zaman hedef kitleniz için hazır tutar.

• İş sürekliliği sağlar. İş süreçlerinizin saldırılar nedeniyle kesintiye uğramasını engeller, %100 network güvenliği sağlar.

• Veri ihlalini engelleme konusunda yardımcı olur. Yetkisiz erişimin sebep olabileceği veri ihlallerini engelleme konusunda çözüm sunar.

• SQL injection, GET ve POST türü sızma saldırıları için ideal çözümdür.

Nasıl Çalışır?

VNSL sanal donanımı ile, Netscaler standart sunucuları arkasında çalışacak şeklide kurulabilir. İster üretim ortamında, ister uygulama iletim teknoloijisinin entegre edildiği test ve geliştirme ortamlarında NetScaler VNSL ile yük dengeleme, uygulama hızlandırma, uygulama güvenliği ve sunucu yükü azaltma işlerini sanal donanım ile yapılabilir kılar. NetScaler VNSL kolaylıkla ve dinamik olarak talep üzerine veri merkezinde veya bulut ortamlarında servise alınabilir. Kullanıcı, kendisine tanımlanan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaparak ihtiyaç duyduğu ayarları uygular.

Radore, VNSL servisini Citrix NetScaler 11520 SDX donanımı ile sağlamaktadır.