Bilişim sektöründen pek çok uzman ve şirketin bir araya geldiği VMworld 2017 etkinliğinin Avrupa ayağı 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Barcelona’da gerçekleşti. Bilişim dünyasının nabzının tutulduğu bu önemli etkinliğe katılan Radore ekibi, birçok yeni teknoloji ve çözümü yerinde inceleme imkânı buldu.

VMworld 2017 etkinliği sektördeki yeni teknolojiler ve eğilimlerin değerlendirildiği oldukça önemli bir platform sunuyor. Bu yılki etkinlikte ise mobil cihazlar, bulut teknolojisi, yapay zekâ, Nesnelerin İnterneti, girişim fikirleri, inovasyon ve dijital dönüşüm gibi birçok önemli konuda oturumlar ve eğitimler düzenlendi. Ayrıca yazılım tanımlı veri merkezleri ile çoklu bulut ortamlarının yönetimine kolaylıklar getiren vRealize Suite 2017 başta olmak üzere birçok yeni VMware çözümü de tanıtıldı.

Bulut sunucularınızda sanal bir tur atmaya ne dersiniz?

VMware CEO’su Patrick P. Gelsinger ve VMware Kıdemli Ürün Müdürü Alan Renouf tarafından yapılan sunumda ise bulut yönetiminin önümüzdeki yıllarda neye benzeyeceğiyle ilgili oldukça etkileyici bir gösteri de sergilendi. Gelsinger ve Renouf, sanallaştırılmış bir sunucu içinde sanal gerçeklik teknolojisi yardımıyla gezintiye çıktılar. VMware vSphere 6.5 API üzerinde kurgulanan sanal bir veri merkezi görüntüsüyle temsil edilen bulut sunucuların, taşınması kaldırılması ve yönetimini gerçekleştirdiler. Gösterinin en dikkat çekici noktası ise VMware on AWS adı verilen uygulama oldu. Bu uygulamayla on premises veri merkezinde çalışan VMware sanallaştırma platformundaki bir sanal makine, Amazon bulutunda çalışan VMware sanallaştırma platformuna ilk kez canlı olarak taşındı. Henüz aktif olmayan bu işlemin ise çok yakın zamanda tüm kullanıcıların hizmetine sunulacağı belirtildi.

Radore ve VMware iş birliği, vCloud Air Network (vCAN) programı kapsamında gerçekleşiyor. Türkiye’deki sayılı vCAN iş ortakları arasında yer alan Radore, müşterilerine VMware çözümleri konusunda ayrıcalıklı bir hizmet sağlayabiliyor. VMware teknolojilerini kullanan bulut servislerini içeren vCAN, sunduğu hizmet esnekliğiyle birlikte VMware’in uzun zamandır büyük önem verdiği ve son zamanlarda odağını yoğunlaştırdığı büyük bir ekosistem. VMware vCloud Air servisi üzerine sunulan vCAN’e dâhil olan on binlerce servis sağlayıcı bulunuyor. Bu servis sağlayıcılar da vCAN sayesinde pek çok farklı bulut hizmetini kullanıcılarına sunabiliyor.

Radore, VMware iş ortaklığı çerçevesinde iki önemli ürünü müşterilerine sunuyor. vCenter Server 6 Standard, sanallaştırılmış sunucularınızı kolay bir şekilde yönetebilmeniz için VMware tarafından geliştirilmiş yeni nesil bir yönetim sistemi. vSphere 6 Enterprise Plus ise, yine VMware’in sunduğu sanallaştırma çözümlerinin temelini oluşturan vSphere ailesinin en gelişmiş çözümlerinden biri.