Daha önce “Radore’nin WHD.global 2013 Organizasyonu izlenimleri” başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz üzere, “Top Level Domain”lerin satışa çıkarılacağı Sunrise Dönemi’nin 2013’ün ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor. Sunrise Dönemi, “top level domain” veya “second level domain”lerin lansmanı yapıldıktan sonra, markaların kendi adlarına alan adı kayıtlarını yaptırmaya başladığı ilk evredir.

WHD.global 2013’te yaptığı konuşmasında 1.400 yeni TLD’nin (top level domain) yolda olduğunu müjdeleyen Chris Sheridan’ın araştırmasına göre bugün dünyada 246.000.000 kayıtlı alan adı mevcut ve bu sayı her yıl %12 artıyor. Buna ek olarak, her yıl bu alan adlarının %72.5’i yenileniyor. Bir diğer ilgi çekici istatistik ise 240 milyon alan adının 105 milyonunun “.com” olması. “.com”u “.de” ve “.net” izliyor.

Chris Sheridan yaklaşık 1.400 adet yeni top level domain’in 2013 yılında lansmanı yapılacağını belirtiyor. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ve alan adı kaydı yapan diğer kurumların işbirliği ile piyasaya sürülecek olan yeni alan adları Haziran 2012’de ICANN; en çok başvurulan ve en çok talep edilen alan adlarının tam listesini açıklamıştı. Bunlardan bazıları “.APP – .MAP – .CLOUD – .LIMITED – .LTD – .NBA – . BASEBALL – .GALLERY – .FILM  – .ACTOR – .MBA – .PROF”.

Bu tip yeni alan adları ile seçim şansını arttırarak; etkileyiciliği ve akılda kalıcılığı zenginleştirmek hedefleniyor. Bir yandan internette daha çok keşif yapma imkanı sağlarken; diğer yandan da markaları sektörlerine göre sınıflandırmayı da kolaylaştırarak, hitap edilen kitleye daha kolay ulaşmayı hedefliyor.