World Hosting Days, sektörümüzde düzenlenen en büyük uluslararası etkinlik. Her yılın Mart ayında, “WHD.global” ismiyle Almanya’da ve yıl içerisinde “WHD.local” ismiyle toplam 8 farklı ülkede düzenleniyor.

Radore ekibi olarak, Almanya’da düzenlenen etkinliğe her yıl mutlaka katılıyoruz. WHD, sektörün geleceğine yön veren uluslararası tedarikçiler ile dirsek temasında olmamıza ve haliyle gelecek planlarımızı şekillendirmemize yardımcı oluyor. Bunun yanısıra, farklı ülkelerden veri merkezi işletmecileri ile tanışıp fikir alışverişinde bulunabiliyor ve gerektiğinde (örneğin Radore CDN’in sunucu ağının genişletilmesi) çeşitli stratejik ortaklıklar da yapıyoruz.

Bu faydalarla birlikte, organizasyonun şenlik havasında geçiyor oluşu, Radore’de Mart ayının diğer aylara nazaran daha fazla sevilmesinin tek sebebidir.

Bu yıl, temaslarımızı Avrupa’nın ötesine taşımak, iş ortaklığı ağımızı genişletmek ve Latin Amerika / Brezilya pazarı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına, Sao Paulo, Brezilya’da düzenlenen “WHD.latinamerica” ‘ya katıldım.

Etkinlik, Sao Paulo’nun Intel, Microsoft, Sun Microsystems, Deloitte gibi şirketlerin Sao Paulo kampüslerinin de bulunduğu Santo Amaro’da, Club Transatlantico isimli fuar merkezinde düzenlendi ve hemen hemen tamamı Brezilyalı olan 100 ila 150 arasında katılımcıyı ağırladı. Sabah 9’da başlayan hareketlilik, saat 18.00’e kadar aralıksız olarak sürdü.

Bu on saatlik zaman zarfında, konferans salonunda, ortalama 15-20 dakikalık toplam 17 oturum gerçekleşti. Neredeyse tüm oturumlarım odak noktası, elbette bulut bilişimin hosting sektörüne kattıklarıydı.

World Hosting Days ticari bir organizasyon, dolayısıyla oturumların tamamı da çeşitli şirketlerin spesifik ürünleri ya da servisleri üzerine kurulu ancak oturumlar sırasında, ilgimi çeken birçok istatistiğin notunu aldım. Bazılarını paylaşmakta fayda var;

2011 verileriyle;

Brezilya’daki internet kullanıcısı sayısı 80 milyon. Bu rakam, nüfusun yaklaşık %40’ına denk geliyor. Ülkedeki sosyal medya kullanıcılarının sayısı 56 milyon, internet kullanıcılarının %71’i, toplam nüfusun ise %27’si sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.

Latin Amerika’nın en büyük e-ticaret ekonomisi Brezilya’da. 2011 yılında, ekonomiye internet üzerinden üretilen fayda 15.3 milyar Amerikan Doları ve 2010 yılına göre büyüme %30’un üzerinde. 2012 yılı için yapılan tahminler, Brezilya’daki e-ticaret ekonomisinin %22 büyümesini öngörüyor.

Brezilya’da faliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin yalnızca %30’u web sitesine sahip. Bu rakam, Amerika Birleşik Devletleri’nde %70’i buluyor. IDC’nin 2011 yılı araştırmasına göre, Brezilya’da, küçük ve orta ölçekli işletmelerin %16’sı bulut bilişim kullanıyorken, %69’u 3 yıl içerisinde kullanmayı planlıyor.

Bunların yanısıra, gerek yerel hosting işletmecileri ile yaptığım temaslardan edindiğim izlenimler, gerek ise araştırma şirketlerinin verilerine göre, Brezilya’nın tüm internet endüstrisinin gelecek 5 yıllık ortalama büyüme oranı %20’nin altına düşmeyecek.

Bu veriler de, Radore’nin uluslararası gelişme stratejilerinin kurgulanmasında bizi bir adım daha öteye götürecek.

Göktuğ İçöz
1 Kasım 2012, Perşembe
Sao Paulo, Brezilya