World Hosting Days’in global organizasyonu 19-21 Mart tarihleri arasında, Almanya’nın Rust kentinde gerçekleşti. Radore adına organizasyona Zeki Kubilay Akyol (Genel Müdür) ve Görkem Öztürk (Pazarlama ve Kurumsal İletişim Departmanı Yöneticisi) katıldı. Kendilerinden WHD.global ile ilgili detaylı değerlendirmelerini aldık:

WHD.global bu yıl da Rust’da bulunan, Almanya’nın Disneyland’i olarak bilinen Europa Park’da düzenlendi.

Biz de organizasyonun ilk gününden önce, katılımcıların tanışması amacıyla düzenlenen Come2Gether partisine yetişmek üzere yola çıktık. Almanya yerine İsviçre – Basel’e uçmayı tercih ettik, sonrasında yaklaşık 50 dakikalık bir kara yolculuğuyla Europa Park’a ulaştık.  Katılımcıların otellerine yerleşmesi ve yol yorgunluğu sebebiyle olacak; tanışma partisi oldukça durgun geçti.

Organizasyon 19 Mart sabahı BBC’nin teknoloji programı Click’in sunucusu Spencer Kelly’nin hoş geldiniz konuşması ile başladı.

Kelly, sahneye açılış konuşmasını yapmak üzere Joey Kelly’i davet etti. Ultramarathon, Ironman Tiriathlon’da önemli başarıları bulunan Joey Kelly, hedeflerine nasıl ulaştığı ile ilgili kısa bir motivasyon konuşması yaptı.

Kelly’nin ardından WHD.global’ın sponsorları sırasıyla sahne almaya başladı.  Sponsorlar demişken, organizasyonun her noktasında bir sponsor markası görülebiliyordu, otel odası giriş kartlarından, kahve fincanlarına; yemek organizasyonlarından, wi-fi’a kadar her hizmetin bir sponsoru vardı.

Haliyle katılımcılar 3 gün boyunca ciddi bir marka bombardımanı altında günlerini geçirdi. Organizasyonun “Diamond Plus” Sponsorları Dell ve Verisign’dı.

Sunumların çoğunda internet endüstrisi ile ilgili gelişmeler konusunda markaların kısa değerlendirmeleri ve markaların yeni ürün ve hizmetleri ile ilgili tanıtımlar hakimdi. Sunumlardan gözümüze takılan birkaç önemli notu paylaşalım:

Public Interest Registry – U.Retzlaff

Super Bowl internet reklam pastasının 2012-2013 değişimi:

Web siteleri hala önemini koruyor mu?

Markalar web siteleri üzerinden kontrollü marka yönetimini sürdürürken, sosyal medya üzerinden tüketicileriyle online iletişim sağlıyor.  Marka yapılanması da farklılık gösterebiliyor:

WHD.global süresince, konuşmacılar tarafından yapılan sunumların neredeyse %70’i Cloud ve Cloud tabanlı servisler üzerine kuruluydu. Görünen o ki, “Cloud” kavramı uzun süre daha gündemimizde kalmaya devam edecek.

OnApp – Ditlev Bredahl

Bredahl, Amazon Web Services’la ilgili oldukça negatif birkaç bilgi paylaştıktan sonra “cloud” daki fırsatlardan, bu fırsatları akıllıca değerlendirenlerin avantajlı çıkacaklarından bahsetti. Cloud’un abartıldığını, aslında işimizin bir parçası olduğuna değindi.

Parallels – Jack Zubarev:

Jack Zubarev, kobilerin Cloud ve Bilişim Teknolojileri kullanımı ile ilgili bazı önemli rakamlar paylaştı:

Dell ve Intel’in katıldığı panelde Intel, 2016 öngörüsünü açıkladı:

LuxCloud, Marco Houwen:

Tüketici odaklı bir dünyada servislerimizi de tüketicilere göre şekillendirmeliyiz. Bu nedenle servislerimizi geliştirirken iş ortaklarımıza sunacağımız 4 temel unsur var: Rehberlik etme – Danışmanlık – Adaptasyon – İmplementasyon

Trend Micro, Raimund Genes:

Virus ve saldırılarla mücadelede Alman hukuku ve yapılabilecekler:

eNom, Chris Sheridan:

1.400 yeni TLD (top level domain) yolda! İlk Sunrise işlemlerinin, 2013’ün ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Main Forum’da gerçekleşen sunumların aralarında, fuar alanındaki birçok standı ziyaret etme fırsatı bulduk. Birçoğu bildiğimiz markalardan oluşan fuar katılımcılarının, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için kullandıkları promosyonlar konusundaki bonkörlüğü gözümüzden kaçmadı. Cpanel’in Jenga’sı ,

Beyond.pl’nin hergün bir kişiye iPad mini dağıtması,

akılda kalan etkinliklerden yalnızca birkaçıydı. İkinci günün akşamında, fuar alanında düzenlenen Bierfest’de de Alman geleneklerine göre sunulan yiyecek, içecekler ve eğlenceli oyunlar vardı.

Etkinliğin 3. gününde birçok katılımcı gibi biz de Europa Park’dan ayrıldık. Amacımız yakın şehirlerdeki önemli veri merkezlerini ziyaret etmekti. Kapanış partisine yetişme planımız Frankfurt dönüşünde aracımızın arıza yapması sonucunda suya düştü. Kapanış partisini kaçırdık ama Rust’daki ilk iki günümüz oldukça verimli geçti.

Rust küçük bir köy, aradığımız her şeyi Europa Park’da bulabildik ancak canı sıkılıp da park dışına çıkmak isteyenler için, köy 10-15 dakika yürüme mesafesinde. İki restoranı var; biri  bir İtalyan restoranı. Açıkçası pek memnun kalmadık; servis yavaştı, garsonlarla anlaşmak da biraz zor oldu. İkinci gün gittiğimiz et restoranı Gasthaus zum Ochsen oldukça başarılıydı; tavsiye ediyoruz.

WHD.global 2013 Organizasyonu hakkında daha detaylı bilgi ve daha fazla görüntü için: http://www.worldhostingdays.com/pl/whd-2013.php adresini ziyaret edebilirsiniz.