Dijital teknoloji ve girişimcilere yönelik olan Webit 2012  İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde başladı. Dünyanın tek global etkinliği Webit 2012’de; 187 konuşmacı, 120 üzeri iş ortağı ve 6000 üzeri ziyaretçi katıldı. Webit 2012 ’de  yatırımcılar, girişimciler, hükümet temsilcileri, Yandex, Digital Ecosystem, PayPal, Kinnetic, Google, Facebook, Adobe, IBM gibi büyük firmaların üst düzey temsilcilerini ağırlandı. Farklı ülkelerden gelen teknoloji üreticileri, girişimcileri ve yatırımcıları bir arada toplayan bu konferans sırasında, networking aracılığıyla hem yatırımcılarla görüşebilme; hem girişimcilerin başarılarını bu zamana kadar nasıl geldiklerini dinleyebilme imkanı, hem de fikirleri ve projeleri birbirlerine aktarabilme fırsatı yakaladılar.

Kongre; Webit Kurucusu Dijital Teknoloji Uzmanı ve İşadamı Plamen Russev’in sunumuyla, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmada vurgulananlar ise şöyle;

Dijital Teknoloji Uzmanı ve İş adamı Plamen Russev, Webit Kongresi için İstanbul’u seçmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak; Türkiye’nin bilişim ve diğer alanlardaki ekonomisi ile Avrupa’da önemli bir role sahip olmasının yanı sıra; dinamik ve genç bir nüfusa sahip oluşuna dikkat çekti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kongrenin ülkemizde ve İstanbul’da yapılmasının dijital ve teknoloji alanında girişimciler için çok iyi bir fırsat olduğunun, Türkiye’nin coğrafi avantajı ile bilişim alanında hızlı bir büyüme yaşadığımızı ve ileride dijital dünyanın  telekomünikasyon merkezi olmaya aday olduğumuzun altını çizdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Gelişen teknoloji ve altyapılarla önümüzdeki süreçte bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok hızlı gelişeceğini, Türkiye’de de Ar-Ge ve inovasyonun hızla geliştiğini ve Türkiye’nin 1 milyondan fazla haneye 1 Gigabit internet sağladığını ifade etti.

SEO alanlarında geleceğe dair ipuçları sağlayan E-Ticaret Konferansı takip ederek dijital pazarlama, bulut, sosyal oyun ve iletişim teknolojisi gibi popüler konular ile birlikte seminerler devam etti. Ziyaretçiler günün sonunda geleneksel ve eğlenceli Webit Partisi’ne katılarak tanışmaya ve sohbetlerine devam ettiler. İkinci gün ise Webit Ödülleri ile noktalandı.