Öncelikle veri merkezinin ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Çok sayıda sunucunun (kaba tabirle bilgisayar), internet, elektrik, iklimlendirme ve barındırma gibi ihtiyaçlarının 7/24 çalışacak şekilde sağlandığı yapılara veri merkezi denir. Dünya geneline baktığımızda, internet ile bir şekilde ticari bağı bulunan işletmeler ve ilgili bireysel kullanıcılar veri merkezi (Data Center) kavramına çok yabancı değiller. Ülkemizde de bu oran internet kullanıcılarının artması ve şirketlerin ticari faaliyetlerini internete taşımasıyla yavaş yavaş artmaya başladı. İnsanlar, kişisel ya da ticari bilgilerini barındıracakları firmaları merak etmeye ve dolayısıyla incelemeye başladılar. Buraya kadar her şey çok güzel ancak ülkemizdeki internet alt yapısı ve internet endüstrisi hala olması gereken seviyede olmadığı için, insanlar ya karşılaştırma yapamıyor ya da olması gereken standartları belirleyemiyor. Bunun yerine görüştükleri firma ya da veri merkezlerinin bu konudaki doğrularına inanmak zorunda kalıyorlar. Biz de sizler için mini bir kılavuz hazırlamaya karar verdik. İnanıyoruz ki bu şekilde daha sağlıklı seçimler yapabileceksiniz.

ALTYAPI

Bir veri merkezini ziyaret ettiğinizde, ilk incelemeniz gereken kriterlerin başında altyapı gelir. İnsanlar ne kadar iyi niyetli ve işlerinde ne kadar başarılı olsalar da yeterli bir altyapıya sahip değilse veri merkezi, bir noktadan sonra yaşadığınız sorunları güler yüzle halledememeye başlarsınız. Hizmet almadan önce mutlaka altyapının yeterli olduğundan emin olun. Veri merkezinin network altyapısı, genişlemeye müsait mi? Daha da önemlisi, sizin büyüme planlarınız karşısında bir engel teşkil ediyor mu? Eğer hizmet aldığınız veri merkezinin Altyapısı ileriye dönük ve genişlemeye müsait şekilde yapılandırılmamışsa ve sizin aldığınız hizmeti büyütmek gibi bir düşünceniz varsa, ciddi sorunlar yaşayabilir ve maddi kayıplara uğrayabilirsiniz.

YEDEKLİLİK

En az altyapı kadar önemli diğer kriter ise yedekliliktir. Bir veri merkezi, en iyi ekipmanlarla altyapısını geliştirmiş olsa da bu yapının yedeğinin olmaması, olası bir teknik ya da yazılımsal arıza durumunda kısmen ya da komple kesintilerin meydana gelmesine, aldığınız hizmetin aksamasına ve hatta kesilmesine yol açabilir. Yedeklilik, fiziksel ve yazılımsal olmak üzere iki boyutta ele alınmalıdır. UPS’ler, jenaratörler,  klimalar, internet erişimi, routerlar ve switchler gibi altyapıyı ve hizmeti oluşturan fiziksel unsurların yedekliliği veri merkezi tarafından sağlanmalıdır. Fiziksel ve yazılımsal yedeklilik (Yazılımsal yedeklilik eğer veri merkezinden talep ediliyorsa) maliyete etki eden unsurlar olduğu için, genelde veri merkezleri bu hizmetlerin bir kısmını ya da tamamını opsiyonel olarak sağlarlar.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Hizmet aldığınız yere 7/24 ulaşabilmeli ve ulaştığınızda muhattap bulabilmeniz önemli. Daha da önemlisi, muhattabınızın sorununuzu çözebilecek yeterlilikte olması gerekiyor. Bu yüzden hizmet almak istediğiniz veri merkezinin çalışanlarının yeterliliğini, hizmet almadan önce mutlaka sorgulayın.

ESNEKLİK

Standart veri merkezi hizmetleri bazen ihtiyacınız olan hizmeti size sağlayamaz. Projeniz için, size özel geliştirilmiş hizmetlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tarz ihtiyaçlara projelerin başında ihtiyaç duyulabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde de ihtiyaç duyulabilir. Size özel kabinler, kafesler, sistem odaları ya da çok daha farklı çözümler olabilir. Hizmet almayı düşündüğünüz yerle, bu tarz detayları önceden müzakere edip, size bunları sağlayıp, sağlayamayacaklarını sorun.

FİYAT

Bir hizmet ne kadar iyi olursa olsun, ederinin çok üzerinde astronomik rakamlara satılıyorsa, bilinçli kullanıcılar tarafından tercih edilmeyecektir. Tabii ki burda kriter “en düşük fiyatlı hizmet” olmamalı. Dikkat edilmesi gereken nokta fiyat/performans oranının sağlanması. Yeterli altyapıya ve yedekliliğe sahip olmayan, daha az rakamlar harcanarak kurulmuş bir sistem odasıyla, altyapıya ve yedekliliğe önem vererek hazırlanmış ve daha büyük bütçelere mal olmuş bir veri merkezinin maliyetleri tabii ki birbirinden farklı olacaktır. Bilinçli müşteri ihtiyaçlarını belirledikten sonra, bütün kriterleri göz önünde bulundurarak tercihini yapmalıdır.

Yukarıdaki bütün kriterler değerlendirildiğinde, nasıl bir firmayla çalışmanız gerektiğinin sorusu da kendi kendine cevaplanmış olacaktır. Tabii ki her veri merkezinin müşteri kitlesi ve dolayısıyla sunduğu hizmet birbirine farklılık gösterecektir. Bu noktada sizin ne talep ettiğini bilmeniz de, hizmet alacağınız yerin servislerini değerlendirme anahtar rol oynayacaktır.