14 Eylül Pazar günü, Türk Telekom router’ında meydana gelen aksaklık sebebiyle internet erişimimizde kesinti yaşanmıştır. Yaşanan süreçte bize ulaşan soru ve yorumlarınızla ilgili detaylı açıklamamızı paylaşmak istiyoruz.

1- Ne oldu?

10.27    Toplam 20 Gbit/s kapasiteli 2 farklı Türk Telekom hattımıza ait internet erişimi aynı anda kesildi. NOC ekibimiz kesinti ile ilgili inceleme başlattı.

10.30    Türk Telekom yetkilileri ile acil olarak iletişim kurduk. Aldığımız ilk bilgi operasyonel bir çalışma olduğunu yönündeydi. Ayrıntılı bilgi talep ettiğimizde Türk Telekom’a ait router’ın elektrik kesintisi sebebiyle çalışmadığı ve Türk Telekom Operasyon Ekibi’nin bağlı bulunduğumuz POP noktasındaki santrale müdahalede bulunmak üzere yola çıktığı bilgisini aldık.

11.10    Türk Telekom Operasyon Ekibi POP noktasına ulaştı.

11.54    Router’a bağlı ilk hattımız çalışır hale getirilerek internet erişimi sağlandı. İkinci hatta sorunun devam etmesi üzerine Türk Telekom’la tekrar iletişim kurduk ve router’da diğer hattın bağlı olduğu kartın arızalı olduğu bilgisini aldık.

12.31    Türk Telekom Operasyon Ekibi ikinci kez POP noktasına ulaştı. Müdahale sonucunda sorun çözülmedi.

17.21    Sorun devam ettiği için ikinci hattımız geçici olarak POP noktasındaki farklı bir cihaza taşındı. Kontrol ve testler sırasında ikinci hatta kısa süreli kesintiler meydana geldi.

17.35    İkinci hattaki arıza geçici olarak düzeltilerek hat aktif hale getirildi.

21.56    Türk Telekom Operasyon Ekibi tarafından kart arızası giderildi ve ikinci hat kalıcı olarak aktif hale getirildi.

2- Radore’ye ulaşmakta neden zorluk çekildi?

Arıza Türk Telekom santralini de etkilediği için bölgedeki birçok abone gibi veri merkezimize de telefonla erişimde aksaklık yaşandı. Örneğin Metrocity Alışveriş Merkezi’nde bulunan birçok ofis, iş yeri ve mağazanın POS cihazı, telefon ve data hatlarında erişim sorunu meydana geldi. Radore olarak bilgilendirmelerimizi resmi Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızdan sağladık.

3- Radore sadece Türk Telekom’dan mı hizmet alıyor?

Hayır. Radore internet erişimi için

  • 2 x 10 Gbit/s kapasite ile Türk Telekom’a,
  •  Yedekli internet erişimi için 3 Gbit/s kapasite ile Sparkle Telecom Italia / Seabone’a ve
  •  10 Gbit/s kapasite ile Türkiye Network Altyapı Platformu’na (Borusan Telekom, Doğan Telekom, Doruknet, Grid Telekom, Natro ve TurkNet gibi servis sağlayıcıların bağlı olduğu platform) bağlıdır. Not: TNAP’a dahil olan servis sağlayıcılarının müşterileri Türk Telekom’dan bağımsız olarak doğrudan Radore’ye erişebildikleri için aksaklık yaşamadı.

4- Yedekli internet nedir?

Türkiye’de internet erişim hizmeti temel olarak Türk Telekom’dan alınabilmektedir. Alternatif Türk internet servis sağlayıcıları da doğrudan veya dolaylı olarak Türk Telekom altyapısını kullanmaktadır. Yurtdışı kaynaklı internet servis sağlayıcılarına doğrudan bağlanarak sunulabilen internet erişim hizmeti Türkiye’de halen önemli altyapı yatırımları ile sağlanabilmektedir.

Türkiye’deki veri merkezleri müşterilerine standart (Türk Telekom altyapısı üzerinden) internet erişimi sunmaktadır. Birçok veri merkezi erişim maliyetlerini sundukları hizmetlere dâhil etmekte ve çeşitli kapasiteler tanımlamaktadır. (Örn: Radore sunucu kiralama hizmetlerine 100 Mbit/s internet erişimi dâhildir.) 

Müşteriler yedekli internet erişimi ihtiyaçları olup olmadığını projelerinin risk değerlemesine göre belirler. Gerekli görülürse internet erişimi diğer birçok hizmet gibi yedeklenebilir. Yedekli internet erişimi; sunucu enerji kaynağının yedeklenmesi, verinin başka bir depolama alanında yedeklenmesi veya “disaster recovery” gibi ayrı bir hizmet olarak maliyetlendirilir.

Radore olarak müşterilerimize yedekli internet erişimini yukarda belirttiğimiz gibi doğrudan bağlı olduğumuz Sparkle Telecom Italia / Seabone üzerinden sunmaktayız. Bu hizmet saatlik, günlük veya haftalık kiralanabilen bir hizmet olmayıp 12 aylık sözleşme çerçevesinde “ek hizmet” olarak kiralanmaktadır. Müşterilerimize bu konu hakkında gerekli bilgilendirmeyi sözlü ve yazılı olarak yapmakta, teklif ve sözleşmelerimizde bu hizmeti aşağıdaki maddelere dahil etmekteyiz.

Teklif Maddesi:  Yedekli internet erişim hizmetinin dâhil olmadığı tekliflerde, internet servis sağlayıcılarından kaynaklanan kesintiler “uptime” garanti kapsamı dışındadır.

Sözleşme Maddesi:  RADORE’NİN Internet bağlantılarını sağlayan Internet Servis Sağlayıcılarına ait bağlantılarda meydana gelebilecek arızalar halinde, RADORE sistemin çalışması için gerekli arıza başvuru ve takip işlemini kendisi gerçekleştirecektir.

5- Radore olarak yapmamız gerekenler neler?

  • Bize ulaşan şikayet, talep ve yorumlar Türk Telekom’la paylaşılacak. Türk Telekom’un POP noktası ve santral yedekliliği konusunda yetkililerle görüşmelerimiz devam edecek.
  • Anlaşma süreci tamamlanan Türk Telekom International (Pantel), 10 Gbit/s kapasiteli dördüncü internet hattımız Eylül Ayı sonunda devreye alınacak. Başka bir internet servis sağlayıcısı olan Cogent ile görüşmelerimiz devam ediyor, yeni anlaşmalar ile yedekli internet erişimi kapasitemiz arttırılacak.
  • Yedekli internet hizmeti en kısa sürede sunucu kiralama sayfamızda müşterilerimize sunulacak.
  • Konuyla ilgili uyarı ve bilgilendirme eksiği olduğu düşünülen iletişim kanalları güncellenecek.
  • Telefon santralimizin yedeklenmesi ile ilgili çalışma yapılarak santral kaynaklı iletişim aksaklığı minimuma indirilecek.

Son olarak;

İnternet erişiminin yaygınlaşması için fiber hatların artması, kazı, ruhsat izni gibi bürokratik engellerin yapıcı biçimde çözümlenmesi çok önemlidir. Doğrudan yapılan bağlantılarla Mbit maliyetlerinin düşmesi sonucunda internet erişimi çok daha kolay, ucuz ve yaygın hale getirilebilecektir. Böylece yedekli internet lüks olmaktan çıkıp ülkemizde de standart hizmet haline gelebilecektir.

Bu amaçla imkanlarımız dahilinde altyapı yatırımlarının geliştirilebilmesi için çalışmalarımıza devam edecek, Radore kaynaklı olmayan benzer aksaklıkların tekrarlanmaması için faaliyetlerimizi kesintisiz sürdüreceğiz.

Saygılarımızla.