TÜBİSAD Pazar verilerine göre; Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörü geçtiğimiz yıl % 11,3 büyüme göstererek 61,6 Milyar TL’ye ulaştı.

TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüyle ilgili kamuoyuna güvenilir ve doğru bilgi sağlama misyonuyla üç yıldır düzenli olarak hazırladığı “Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri”ni 21 Mayıs günü düzenlediği toplantıda açıkladı.

Radore adına Pazarlama Müdürümüz Görkem Öztürk’ün katıldığı toplantı, Soma’da hayatını kaybeden madenciler için saygı duruşu ile başladı.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın açılış konuşmalarının ardından, proje ortağı TOBB Telekomünikasyon Meclisi’nin Başkanı Yusuf Ata Arıak ve proje danışmanı Deloitte Türkiye’nin Ortağı Tolga Yaveroğlu da birer konuşma yaptı. TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan da proje detayları ile ilgili bilgi verdi.

Toplantı sırasında Mustafa Çağan’a yöneltilen “Araştırma kapsamında, Türkiye’de ne kadar sunucu satıldığı konusunda ya da veri merkezleri ile ilgili ayrıntılı bilgi var mı?” sorusuna Çağan’ın cevabı; “Sunucu satışları konusunda distribütörlerden alınan veriler “donanım” başlığı altında yer aldı ancak Veri Merkezleri’yle ilgili özel bir alt kırılım maalesef yok. Önümüzdeki dönemlerde bu konuda talep olursa özel bir çalışma yapılabilir.” şeklinde oldu.

Raporda sunulan büyüme oranına bakıldığında, kur ve enflasyon etkisini ortadan kaldırırsak sektör yerinde saymış gibi görünüyor. Ayrıca bu yılki rapor 2013’e göre önemli değişiklikler içeriyor örneğin;Yusuf Ata Arıak ve Telkoder’in önerisiyle; Haberleşme ve İletişim, Bilgi Teknolojileri’nden ayrılarak Bilişim ve Telekomünikasyon olarak sınıflandırılmış. E-Ticaret ve Çağrı Merkezleri konu başlıkları da rapordan çıkarılmış.

TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Çağan’ın verdiği bilgilere göre 2013 Bilgi ve İletişim Sektörü Pazar büyüklüğü verilerini kısaca şöyle özetleyebiliriz.

  • Bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü % 11,3’lik büyüme ile 2013 yılında 61,6 milyar TL’lik hacme ulaştı.
  • Toplam sektör büyüklüğünü, 43,7 milyar TL ile İletişim Teknolojileri, 17,9 milyar TL ile Bilgi Teknolojileri oluşturdu.

İletişim Teknolojileri sektörünün alt kategorilerindeki büyüklükler:
Donanım: 11,4 milyar TL
Elektronik Haberleşme: 32,3 milyar TL

Bilgi Teknolojileri sektörünün alt kategorilerindeki büyüklükler ise şöyle oldu:
Donanım: 10 milyar TL
Yazılım: 4,9 milyar TL
Hizmet: 3 milyar TL

  • Sektörün istihdamı bu yıl da artarak 100.500 oldu.

TÜBİSAD tarafından hazırlanan bu raporun ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.