1- Kullanılabilirlik ve Tasarım

Blog ziyaretçilerinizin, blog’unuzda daha uzun süre kalmasını ve bookmark’larına ekleyip daha sonra yeniden ziyaret etmelerini sağlamak istiyorsanız blog’unuzun düzgün, basit ve karakteristik bir tasarıma ve kullanıcı deneyimi açısından rahatsız etmeyen bir sayfa yapısına ihtiyacı var demektir. Unutmayın kötü bir kullanıcı deneyimi, karmaşık sayfa yapısı veya kötü renk kullanımı ziyaretçilerin blog’unuzdan çıkış yapmasına neden olacaktır. Hiç kimse tasarımını beğenmediği bir blog’da kalmak istemediği gibi hiç kimseyle de paylaşmak istemez. Siz de hem yeni ziyaretçi trafiğini hem mevcut ziyaretçilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden  içeriklerinizin kalitesine çok güvenseniz bile blog’unuzun tasarımına da içerikleriniz kadar önem vermenizi tavsiye ederiz.

2- SEO

Blog’unuza trafik çekmek için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biri tabii ki arama motorları. Eğer blog’unuz WordPress tabanlı ise kullanabileceğiniz bir çok SEO plug-in’i bulabilirsiniz.

Bu konuda yapabileceğiniz başka bir çalışma da arama motoru pazarlamasında sıkça adı geçen anahtar kelime kullanımıdır. Blog post’larınızı yazarken belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri kullanarak alakalı konuda online araştırma yapan kişileri de kendi blog’unuza çekebilirsiniz. Ancak anahtar kelime kullanırken bu anahtar kelimeleri blog içeriğinizde çok fazla kullanarak okuyucuyu sıkmamalı veya içeriğinizi tamamiyle alakasız anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız. Anahtar kelimeleri belirleme konusunda anahtar kelimelerin aranma trafiklerini gösteren Google Keyword Tool’u kullanabilirsiniz.

3- İçerik her şeydir

Tabii ki bir blog’a trafik sağlayan en önemli şey, postlarının kalitesi ve üretilen içeriklerin sıklığıdır. Blog’unzun popüler olmasını istiyorsanız kaliteli ve ilgi çeken içerikler üretmelisiniz. Ayrıca blog içeriklerinizin sıklığı da önemlidir. Ancak haftada bir yayınlayacağınız kaliteli ve detaylı bir içerik her gün yayınladığınız kısa ve anlamsız içerikten daha değerli olacaktır.

Trafiğinizi artırmak için blog içeriklerinizde iki tür içerik stratejisi uygulayabilirsiniz. Blog içeriklerinizde belli bir grubun ilgilenebileceği niş ve kaliteli içerik üretebilir böylelikle bu konuda içerik sağlayan bir kaç blog’dan biri olabilirsiniz. Diğer yandan herkesin ilgisini çekebilecek  içeriklerle  daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.  Ancak bunu yaparken kendi yorumlarınızı da mutlaka eklemelisiniz. Örneğin blog içeriklerinizde birçok yerde dağınık olarak bulunan bilgiyi bir araya getirerek karşılaştırmalı bilgi vermeyi de deneyebilirsiniz.  Unutmayın ki  okurların popüler olan içerikleri birçok dev içerik sitesi yerine sizin blog’unuzdan okuması için bir farkınız olmalıdır.

4- Sosyal medyanın gücü

Facebook, twitter ve google + gibi sosyal platformlar internet kullanıcılarının birçoğuna ulaşabilme potansiyeliyle blog’unuzu büyük bir kitleye ulaştırabilmek için bir fırsat sunabilir. Bu yüzden Blog içeriklerinizi blog’unuz adına açacağınız sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşmaya hemen başlamalısınız.

Blog’unuza trafik çekmek için kullanacağınız kaynaklar sadece ziyaretçi hacmi yüksek sosyal medya siteleri değildir. Kendi alanında uzmanlaşmış sosyal web siteleri, paylaşım grupları; Digg, StumbleUpon, Reddit gibi sosyal bookmarking sitelerini kullanarak da Blog’unuza yönlendirme yapabilirsiniz. Bu tarz sosyal  topluluklar içerik stratejinizi belirlemeniz için de ilham kaynağı olabilir. Ne tür içeriklerin ilgi gördüğünü gözlemleyerek içeriklerinizi bu yönde şekillendirebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya aracılığıyla sektörünüzde veya alanınızda etkin olan isimlere de blog içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.  Bu kişiler sizi farkedip yorum yaptığında veya blog içeriklerinizi paylaşmaya başladığında blog’unuz viral olarak yayılarak trafiğinizde olumlu değişimler sağlayabilir.

5- Görsel kullanımı

Eğer grafik ve illustrasyon çalışmaları yapıyorsanız, fotoğraf çekiyorsanız veya eğlenceli görseller üretiyorsanız bu yeteneğinizi blog’unuza yansıtmalısınız. Çoğu kişi görsel ağırlıklı blogları daha çok beğenir. Ayrıca sayfa içeriklerinizde konunuzla alakalı imajların bulunması sadece blog’unuzu güzel göstermekle kalmaz, google görsel arama sonçlarında görünerek blog’unuza faklı bir trafik kaynağı sağlamış olursunuz.

Eğer kullandığınız imajlar kendinize ait değilse mutlaka ve mutlaka kaynaklarını belirtmelisiniz. Görselin kaynağının bulunduğu siteye veya blog’a backlink vermeniz  herşeyden önce size diğer blog yazarlarıyla veya site sahipleriyle iletişime geçme imkanı verebilir, belki de yeni bir arkadaşlık ve işbirliğinin oluşmasını sağlayabilir. Ayrıca diğer sitelerden veya bloglardan bulduğunuzu görselleri back-link vermeden kullanmak ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmayacaktır.

6- İlk kaynak olmak

 Blog’unuzla amacınız sektörünüzün veya alanınızın gerçek sesi olarak bilinmek ise sıcak gelişmeleri anında aktararak ulaşmak istediğiniz kitleyi kendi blog’unuza çekebilirsiniz.  İlk kez sizin blog’unuzda yayınlanan bir video, fotoğraf veya haber içeriği diğer blog’ların ve online medya kanallarının ilgisini çekecektir.  Bu sayede orjinal kaynak olarak yeni ziyaretçi trafiği yaratabilir ve blog’unuzdan web sitenize lead yaratabilirsiniz.

7- Ziyareçilerden gelen mail ve yorumlar

Ziyaretçileriniz de gelen  yorum ve email’lere mutlaka cevap verin. En azından bir “Teşekkürler!” i çok görmeyin. Blog’unuzu yönetirken ziyaretçilerinizin yorumlarına cevap vermeyi adeta kendinize görev olarak edinerek okuyucularınızın düşüncelerinin sizin için bir anlam ifade ettiğini hissettirerebilirsiniz. Bu sayede okuyucularınızla çift yönlü bir iletişim kurarak ziyaretçilerin blog’unuzu yeniden ziyaret etmelerini sağlamış olursunuz.

8- Reblogging ve blog yorumları

Diğer blog’lardan kendi blog’unuza trafik çekmek için kullanabileceğiniz bir yol da o bloglarda kendi blog post’unuzu yayınlatmaktır. Blog’un sahibi sizin içeğinizin uygun olduğunu düşünüp içeriğinizi blog’undan yeniden paylaştığında yani “reblog” yaptığında hem ziyaretçi trafiğini sizin blog’unuza yönlendirmiş olacak hem de backlink yaratarak SEO konusunda avantaj sağlamış olacaksınız.

Aynı zamanda siz de farklı blog içeriklerini blog’unuzda reblog’layabilirsiniz. Bu sayede kabul edeceğiniz blog post’un sahibi sosyal medya aracılığıyla sizin blog’unuzu paylaşarak yeni ziyaretçilerin sizin blog’unuza yönlenmesini sağlayabilir.

Başka bir yol da sizinle aynı kulvarda giden diğer blog içeriklerinin altına yorum yapmak ve popüleritesi yüksek kişilerin blog içeriklerinize yorum yapmasını sağlamaktır. Trafiği yüksek bir blog’un postunun altına ilk yorumu yazan olmak, yorumu okuyanların merak edip blog’unuzu ziyaret etmelerini sağlayabilir.