Dünyadaki 5 RIR(Regional Internet Registries)’dan bir tanesi olan ve Avrupa, Orta Doğu ve Rusya’yı içeren bölgeye hizmet veren RIPE NCC(Network Coordination Centre)’nin, yılda iki defa düzenlediği eğitim semineri; bu yıl Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlendi.

RIPE NCC’den iki eğitmenin katıldığı seminerin ilk gününde, Türkiye’de hizmet vermekte olan ISP’lerin katılımının az olduğu göze çarpıyordu. Ancak bu katılım oranının ikinci gün yükseldiğini söylemek yerinde olacaktır. IPv4’ün tükenmek üzere oluşu ve ikinci gün konuları arasında IPv6’nın olmasının bu artışa etkisi yüksekti.

Seminerin son yıllardaki amacı olan IPv6 kullanımını yaygınlaştırmak ve hizmet sağlayıcıları bu konuda bilgilendirmek; bu yılın ana temasıydı. Çünkü IANA(Internet Assigned Numbers Authority), son kalan IP adreslerinden 5 adet RIR için, birer tane /8 IP bloğu vererek; 2011 yılında IPv4’ün tükendiğini açıklamıştı. Buna ek olarak RIPE NCC, geçtiğimiz ay içerisinde bu son /8’den IP dağıtımına başladı.

Son olarak; yakın zamanda IPv6 dışında IP adresi dağıtımı olmayacağına yönelik bir açıklama yapıldığını da belirtmekte fayda var.