Digital Age ve IAB Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucu Türkiye’de 2017 yılında en fazla sayfa gösterimi ve web trafiğine sahip web siteleri belirlendi. PC, akıllı telefon ve tablet üzerinden sağlanan erişimlerin temel alındığı ölçümlerde 2017 yılının trafik şampiyonları arasında Radore müşterilerinden Sözcü, Ekşi Sözlük, Donanım Haber, Kızlar Soruyor, Kadınlar Kulübü, Memurlar.net ve Zingat yer aldı.

İnternete erişimde akıllı telefonlar önde

Araştırma sonuçlarına göre PC kullanarak internete bağlanan kullanıcı sayısı 30,3 milyon olarak belirlenirken, akıllı telefonlar aracılığıyla internete bağlanan kullanıcı sayısı ise 42,5 milyona kişiye ulaştı. PC üzerinden erişimlerde 32,3 milyon kullanıcı erişimi ile Google birinci olurken, 27,3 milyon ile Youtube ikinci, 24,7 milyon ile de Facebook üçüncü sırada yer aldı.

Akıllı telefon üzerinden erişimler değerlendirildiğinde ilk üç sırada Hürriyet, Sabah ve Sahibinden.com yer alırken Radore müşterilerinden Sözcü ise 9,2 milyon kullanıcı erişimiyle dördüncü sırada yer aldı. Yine Radore müşterileri arasında yer alan Ekşisözlük 8,6 milyon kullanıcı ile altıncı, Kızlar Soruyor 7,7 milyon kullanıcı ile yedinci, Donanım Haber ise 6,8 milyon kullanıcı ile dokuzuncu sırada yer aldı.

Tablet üzerinden erişimlerde ise 2,7 milyon kullanıcı erişimi ile ilk sırada Hürriyet yer alırken ikinci sırada ise 2,2 milyon kullanıcı erişimi ile Sözcü yer aldı. Üçüncü sırada ise 1,7 milyon erişimle Sahibinden.com yer aldı.  Ekşi Sözlük ise 1 milyon erişimle beşinci sırada yer aldı.

Radore müşterileri olan Kızlar Soruyor, Kadınlar Kulübü, Memurlar.net ve Zingat ise yaşam, ilan, haber, sosyal ağ gibi kategorilerde sayfa gösterimi ve en çok kullanıcı erişimi rakamlarında ilk 10’da yer aldılar.

Detaylı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz: