CDN hizmeti, web sitenizdeki statik dosyalarınızı (java script, css veya resim dosyaları gibi) global bir network üzerinden yayınlamanıza olanak sağlar. CDN altyapısı ile faklı lokasyonlarda konumlanmış CDN sunucuları vasıtasıyla ziyaretçilerinize en yakın lokasyondan içeriğinizi ulaştırabilirsiniz. Bu teknoloji ile ziyaretçileriniz normalden daha hızlı bir şekilde sitenize erişebileceklerdir. Bunun yanı sıra web sunucunuz statik dosyalar için gelecek olan isteklere cevap vermek için kaynak harcamayarak performansı arttıracaktır. Ayrıca CDN kullanımı, özellikle büyük boyuttaki resim ve statik dosyalarınıza CDN sunucular tarafından cevap verileceği için internet erişimi kullanımınızda da tasarruf sağlar.

CDN hizmetine geçişte, altyapı değişikliklerini minimize etmek ve hızlı bir şekilde CDN kullanmaya başlamak mümkün. Radore CDN hizmetini kullanmaya başlamak 3 adımda mümkün:

1- CDN kullanmak istediğiniz alan adını tarafımıza iletmenizin ardından CDN sunucularımız üzerinde gerekli ayarlar yapılır.

2- CDN için kullanılacak subdomain adresi belirlenir ve gerekli DNS kayıtları oluşturulur. Bu noktada  CDN kullanılacak alan adında SSL kullanımına göre aksiyon alınır. SSL sertifikası kullanılmıyorsa cdn.websiteniz.com şeklinde bir subdomain kullanılabilir; SSL sertifikası kullanılıyorsa, websiteniz.radorecdn.net şeklinde subdomain kullanılabilir. DNS kayıtlarınıza NS kayıtlarını eklemeniz gereklidir.(Aşağıdaki tabloda görebilirsiniz) websiteniz.radorecdn.net şeklinde subdomain kullanacak olan hesapların DNS kayıtlarını Radore ekibi düzenler.

 

FQDN KAYIT TIPI HEDEF
cdn.websiteniz.com CNAME gdns01.radorecdn.net

 

3- Pull CDN* sayesinde, web sitenizde yapacağınız tek değişiklik statik dosyalarınızın adreslerini değiştirmek. Pull CDN; PoP sunucularının önceden belirlenmiş bir orijin sunucusundan verileri alıp, kendi üzerinde depolayarak yayınladığı bir sistemdir. “http://www.websiteniz.com/a.jpg” yerine “https://websiteniz.radorecdn.com/a.jpg” veya “http://cdn.websiteniz.com/a.jpg” adresini kullandığınızda, Radore CDN hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

*Pull CDN, PoP sunucularının önceden belirlenmiş bir orijin sunucusundan verileri alıp, kendi üzerinde depolayarak yayınladığı bir sistemdir.

Radore CDN’i test etmek için Satış Geliştirme ekibimize satis@radore.com adresinden mail atabilir ya da 0 (212) 344 04 04 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.