Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre 2018’in ilk 6 aylık döneminde İnternet’ten yapılan kartlı ödemeler toplamda 61 milyar TL’ye ulaştı. 2017 yılının ilk altı ayı ile kıyaslandığında, İnternet’ten kartlı ödemelerde yüzde 37 oranındaki artış dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 14’ünü oluşturan İnternet’ten kartlı ödemelerin bu yıl payını artırarak yüzde 16’ya çıkardığı görülüyor.

Dijitalleşme, elektronik ticaretteki büyüme ve İnternet’ten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün artması ise yükselişteki en büyük etkenler olarak öne çıkıyor. Rapordaki diğer verilere göre Haziran ayı sonu itibarıyla Türkiye’de 64,8 milyon adet kredi kartı ve 136,4 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Raporda, 2018 yılının ilk altı ayında kartlarla toplam 380 milyar TL tutarında ödeme yapıldığına dikkat çekiliyor.

Perakende sektöründe e-ticaret’in payı 2021’de yüzde 13’e çıkacak

İnternet üzerinde yapılan ödemelerde önemli bir yer tutan e-ticaret sektörü ise genişlemeye devam ediyor. Dünya genelinde perakende içerisinde e-ticaretin payı 2011 yılında yüzde 3,6 iken, 2016’da bu oran yüzde 8,5’e yükseldi, 2021’de ise bu oranın yüzde 13 seviyelerini çıkması bekleniyor.

Türkiye e-ticaret pazar hacminin %10’u Radore’de barındırılıyor

Sahip olduğu gelişmiş teknik altyapı ile bireysel ve kurumsal veri merkezi hizmetleri sunan Radore, her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyen e-ticaret pazarına katkı sağlamaya devam ediyor. Radore’nin hizmet sunduğu e-ticaret altyapı sağlayıcısı şirketler, 2017’de 40 milyar TL’nin üzerinde pazar büyüklüğüne ulaşan Türkiye e-ticaret sektöründe yaklaşık 4.5 milyar TL’lik satış hacmi oluşturarak, yüzde 10’un üzerinde bir pay aldı.

E-ticaret ve ödeme sistemleri için sertifikasyon yeterliliği önem taşıyor

Radore Veri Merkezi, sahip olduğu ISO 9001, ISO 27001 ve PCI-DSS sertifikaları ile altyapısında finansal teknolojiler barındıran ya da online ödeme işlemleri gerçekleştirilen tüm işletmelere, yasal düzenlemelere uygun ve sertifikasyon yeterliliğini tamamlamış bir altyapıyla çalışma imkânı veriyor. Radore Veri Merkezi tamamen yedekli güç, iklimlendirme ve network altyapısı ile e-ticaret altyapısı, finansal teknoloji ve ödeme sistemleri alanında hizmet veren işletmelere kesintisiz hizmet sağlıyor.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.