Radore olarak 26 Mart Salı günü IDC tarafından düzenlenen Multi Cloud Summit 2019 etkinliğine katıldık. IDC uzmanlarının bulut ve altyapı teknolojilerine yönelik 2019 öngörülerini paylaştığı konferansta, çoklu bulut mimarileri, dijital dönüşümün altyapılara etkisi, veri merkezi optimizasyonu ve buluta geçiş stratejileri gibi ana gündem maddeleri konuşuldu. Radore’nin de sponsorlar arasında yer aldığı etkinliğe 250’yi aşkın sektör profesyoneli katıldı.

Konferans kapsamında yeni teknolojilerin ve dijital dönüşümün Türkiye’nin veri merkezi ortamı üzerindeki etkileri de incelendi. Aynı zamanda gerçekleştirilen panel ve konuşmalarda birçok farklı şirket bulut alanındaki başarı hikâyelerini katılımcılara aktardı. Radore’nin müşterileri arasında bulunan Çözümpark Bilişim Portalı’nın Kurucusu Hakan Uzuner de bu kapsamda “Veri Merkezi Seçiminde Yerel Oyuncuların Önemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Hakan Uzuner özellikle verinin Türkiye’de tutulmasının faydaları ve yerel veri merkezinin bulut bilişimde sağladığı avantajlara değindi. Bununla birlikte ÇözümPark’ın teknik altyapısı ve Radore’ye taşınması süreci hakkında bilgiler verdi. Bulut hizmeti alan şirketlerin esneklik, güvenlik ve yüksek seviyede özelleştirilebilir BT altyapılarına ihtiyaç duyduğunu belirten Hakan Uzuner, yerel veri merkezinin sunduğu avantajlarla ilgili şunları söyledi: “Bir web sitesinin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de olmasına rağmen yurt dışında barındırılması, aradaki fiziksel mesafe nedeniyle daha uzun bir yanıt süresine yol açabiliyor. Yerel veri merkezinden hizmet alındığında ise kullanıcılar düşük gecikme süreleri konusunda büyük avantaj sağlıyor.”

Hakan Uzuner, aynı zamanda yerel veri merkezlerinin regülasyonlara uyum ve denetlenebilirlik anlamında oldukça esnek ve şeffaf bir yapıda olduğunu aktardı. Servis sağlayıcı altyapısına bağımlı kalmadan farklı ortamlara taşınabilme imkânının da yerel veri merkezlerini çekici kıldığına dikkat çekti.

Yerel veri merkezlerinden hizmet alan işletmeler, altyapılarındaki yazılım, uygulama vb. konularda daha özgür olduklarından altyapılarını başka bir yere taşıyacakları zaman herhangi bir entegrasyon engeli ile karşılaşma ihtimalleri de oldukça düşük oluyor. İşletmeler istedikleri zaman istedikleri yerden hizmet alabiliyorlar.

ÇözümPark Bilişim Portalı Hakkında

ÇözümPark Bilişim Portalı, sahip olduğu 20.000 üye ve iletişimde olduğu bilişim sektörü profesyonelleri Türkiye’nin lider bilişim portalıdır. Yayın hayatına başladığı 2008 yılından bu yana bilişim sektörü için sürekli olarak katma değerli hizmetler ve kaynaklar sunmaya gayret gösteren ÇözümPark, düzenlediği yazar buluşmaları, workshop’lar, webinar’lar ve seminerlerle sektörün nabzını tutuyor.