1. Destek

7 gün 24 saat, istediğiniz an çözüme yönelik teknik destek alabileceğiniz; canlı kanlı kişilere ihtiyacınız olabilir. En önemlisi karşınızda bu sorunu çözmek için çabalayan, hiç olmazsa sitenizi yeniden ayağa kaldırmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyen canlı yardım ile sorunları minimuma indirebilirsiniz. Web hosting hizmet sağlayıcınızın, e-mail, telefon veya live chat ile 7/24 destek sağlayıp sağlamadığına dikkat edin.

2. Uptime garantisi

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz sitenizdeki birkaç dakika süren hosting kaynaklı erişim sorunu sizi zarara sokabilir. Ya da ziyaret trafiği yüksek kurumsal bir siteniz varsa sitenizin kısa bir süre için bile erişime kapalı olması markanızın online itibarını zedeleyecektir. Bu sebeple uptime garantisi verebilen firmalarla çalışmaya özen göstermeniz lehinize olacaktır.

3. Gelecek planlarınız

Hosting hizmeti alacağınız firmayı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli konu da o firmanın ileride büyüyebilecek hosting ihtiyacınıza uygun ve hızlı çözümler sağlayacak kapasiteye sahip olup olmadığıdır. Yeni kurduğunuz web girişiminizin büyük bir yankı yaratıp ziyaret trafiğinizin birden arttığını veya kurduğunuz ortaklıklarla işinizi büyüttüğünüzü düşünün. Doğal olarak büyüyecek hosting ihtiyacınıza göre yeni bir hosting planına güncelleme imkanı, bu ihtiyaçların firmanızın sunacağı VPS veya Dedicated Server gibi çözümlerle acil bir şekilde karşılanması konusunda hosting hizmeti alacağınız firmanın sağlayacağı destek hayati olabilir. 

4. Bant genişliği ve Disk alanı

Web hosting servisi satın alınırken birçok kişi firmanın sağladığı web alanı ve bant genişliğini dikkate alır. Hosting paketinizin ihtiyacınıza uygun web alanı ve bant genişliği sağlayıp sağlamadığı gerçekten de çok önemlidir. Bant genişliği sitenize giriş yapıldığında site kullanıcılarına aktarılan verinin miktarıdır. Birileri sitenizden veri indirdiğinde, video izleyip müzik dinlediğinde bant genişliğiniz artış gösterir; sitenizde ne  kadar ziyaretçi olursa o kadar artar. Disk alanı ise sitenizde bulunduracağınız içeriğin boyutu ile ilgilidir. Hosting paketi satın alırken faturalarınızda bant genişliği ve web alanı aşım ücretleri ile karşılaşmamak veya ihtiyacınızdan fazlasına daha çok ödememek için bant genişliği ve disk alanı ihtiyacınızı doğru belirlemelisiniz.

5. Firmanızın sağladığı teknik özellikler

Hosting hizmeti alacağınız firmayı seçmeden önce mutlaka ne tür donanımlar kullanıldığını, web sitenizin barındırılacağı sunucunun markasını, modelini ve firmanın size sağlayacağı teknik altyapıyı da göz önünde bulundurmalısınız.  Tüm bu altyapının kalitesi de güvenilir bir hosting hizmeti almanız için önemlidir.

6. Kullanıcı Arayüzü

Hosting hizmeti satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da firmanın size kullanıcı dostu bir arayüz sunmasıdır. Eğer teknik bilginiz yoksa ve yine de web sitesini kendiniz idare etmek zorundaysanız veya teknik bilgisi olmayan kişilerin de bazı işlemleri gerçekleştirebilmesini istiyorsanız, firmanızın sunduğu panelin özelliklerini de dikkate almalısınız. Firmanızın sunacağı panel sayesinde e-posta hesabı oluşturma, wordpress kurulumu, FTP hesabı tanımlama gibi işlemleri hosting hizmeti alacağınız firmadan teknik destek almadan kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir hizmet satın alamaya dikkat edin.

7. Yedekleme hizmeti

Bazı durumlarda hosting hizmeti alacağınız firmanın otomatik olarak günlük yedekleme hizmeti sağlaması hayatınızı kurtarabilir. Örneğin sitenizdeki verilerinin yanlışıkla veri tabanından silinmesi gibi bir durumda hosting hizmeti aldığınız firmanın sanki böyle bir şey  yaşanmamışcasına sitenizi eski haline getirme konusunda vereceği destek işinizi çok kolaylaştırabilir.

8. E-posta özellikleri

Sitenizin alan adı uzantısı ile (Örneğin info@domainisminiz.com ) e-posta hesapları oluşturmak gibi e-posta çözümlerinin hosting firmanız tarafından, bir panel üzerinden ve kolayca sağlanıp sağlanmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca e-postalarınızda spam problemi yaşıyorsanız, hosting hizmeti aldığınız firmanın sağladığı e-posta çözümlerinin bu konuda yetersiz kaldığının göstergesi olabilir. E-posta  hostinginizi firmanıza emanet etmeden önce firmanın sağladığı spam çözümleri ve e-posta konusunda vaad ettiklerini mutlaka inceleyin.

9. İhtiyaçlarınız ve Bütçe

Hosting hizmeti alacağınız firmayı seçmeden önce mutlaka ihtiyaçlarınızı ve sitenizle ne yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Hosting planınızı ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde oluşturarak bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz. Öncelikle sitenizin ne işe yarayacağını sorgulayarak işe başlayın. Hosting ihtiyacınızın sadece kişisel bir blog mu; yoksa video, fotoğraf içeriğinin yoğun olarak kullanılacağı bir sosyal ağ yönünde mi olacağını belirlemek size hem vakitten hem de maliyetten tasarruf sağlayacaktır.

Hosting hizmetinde en ucuz olanı seçmek donanım özellikleri, perfomans, erişim ve bir çok konuda sizin için problem yaratabilir. Ancak en pahalı hizmeti satın almış olmanız ihtiyacınız olan en doğru ve en iyi  hosting çözümünün sağlanması anlamına da gelmez. Değerlendirmeye aldığınız tüm web hosting hizmeti sağlayıcılarını arayıp ihtiyaçlarınızı belirtebilir, firmanın kapasitesini öğrenebilir ve bu doğrultuda bütçe teklifi isteyebilirsiniz.

10. Firma hakkındaki yorumlar

Hosting hizmeti satın almadan önce tüm bu kriterleri değerlendirmenin yanında, seçeceğiniz hosting firması ile ilgili yorumları araştırmak da kararınızı kolaylaştırabilir. Hizmet almayı düşündüğünüz firmayı Google’da arayarak firma hakkında forumlarda veya tartışma gruplarında yapılan yorumlara ulaşabilirsiniz. Firmanın açılan ticketlara dönüş süresi ve yaşanan problemleri çözme hızı gibi konularda online araştırma yapıp sosyal medya hesaplarını takip ederek kişilerin firma hakkında yaptığı yorumları okumak, size firma hakkında genel bir fikir verebilir.