12.12.2013  tarihinde teknoloji haber potalı btnet.com.tr web sitesinde yayımlanan makaleyi paylaşmak istiyoruz:

Dünya nüfusunun yarısından fazlasına evsahipliği yapan Asya’da internet bağlantı oranının artması, Google’ın bu hamlesinin de temel sebebi. Şirketin açıklamasına göre, Asya’da veri merkezlerine sahip olmak, Google araçlarına ve hizmetlerine bölgede daha hızlı erişim imkanı sunacak.

BBC News haberine göre, Google’ın iki veri merkezi Tayvan ve Singapur’da bulunuyor. Google’da Veri Merkezlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Kava da, blog’unda yaptığı açıklamada, Asya’da internet kullanımındaki artışın inanılmaz olduğunu belirterek, “Bu yıl sadece Temmuz-Eylül ayları arasında bile Asya’da 60 milyondan fazla insan ilk kez mobil internet kullandı. Bu büyüme, belli bir süre yavaşlama işareti de vermeyecek gibi görünüyor. Çünkü online olmamış insanların çoğunluğu hala Asya’da” açıklamasını ekledi.

İnternet kullanıcılarının bölgede hızlı büyümesi, Asya’yı da internet şirketleri için kilit önemde bir pazar haline getirdi. Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’de 500 milyondan fazla internet kullanıcısı var ve bu da, ülkeyi dünyanın en büyük internet pazarı haline getiriyor. Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da ise sadece geçen iki yıl içinde internet kullanıcı sayısı iki kat artarak 200 milyona ulaştı. Google’ın açıklamasına göre, benzer bir büyümeyi elde etmek ABD’de ise altı yıl sürmüştü. Şirket, Tayvan veri merkezine uzun vadede 600 milyon dolar yatırım yapmayı da planlıyor.