Radore veri merkezinde kullanılan “Indirect Free Cooling” teknolojisi; dry cooler, pompalar ve hassas klimalardan  oluşmaktadır. Dry cooler suyu soğutmaya yarayan dış ünite; hassas klima, veri merkezindeki hava sirkülasyonunu sağlayan iç ünitedir. Pompalar ise suyun iki ünite arasında taşınması için gereken basıncı sağlar.

Sistemin işleyişini şu şekilde özetleyebiliriz; hassas klima sisteminin üst kısmından emilen sıcak hava, ısı değiştirici bataryalar sayesinde soğutulur ve alt kısımdan yeniden veri merkezine yönlendirilir. İşte asıl tasarruf da bu ısı değişimi sırasında bataryalardan geçen suyun soğutulması esnasında sağlanır. Özellikle kış aylarında, bataryadaki su “dry cooler”dan, yani dış ortamdan geçerken; 12 ile 8 dereceye kadar düşer. Yalnızca dış ortama yaptığı kısa bir yolculuk ile soğuyan su bataryanın içinde dolaşarak, hassas klima sisteminin içinden geçen sıcak havanın soğumasını sağlar. Böylece hassas klima, otomatik olarak kompresörleri kısmen veya tamamen devre dışı bırakarak, klima başına 30 KW enerjiden tasarruf sağlar.

Bu tasarrufun ölçümü PUE oranıyla gerçekleşir. “Power Usage Effectiveness”, yani  “Güç Kullanım Verimliliği”; veri merkezinde kullanılan toplam enerjiyi; sunucuların, aydınlatmanın, network vb. cihazların tükettiği enerjiye bölerek hesaplanır ve bu sektörde evrensel olarak ulaşılması gereken PUE hedefi 1.6 ile 2.0 arasındadır.

 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen özel veri merkezi olan Radore olarak, kış aylarında PUE oranımız %100 verimlilik değeri olan 1.0’a oldukça yaklaşıp 1.17’ye düşüyor. Yıllık PUE oranı ortalamamızın 1.40 olması da bizim için ayrı bir gurur kaynağı.

Bu oranlarla gurur duyuyoruz çünkü; bu enerji verimliliği sayesinde sunucu kiralama, barındırma maliyetlerimizi düşürüyor ve bu avantajı müşterilerimize yansıtabiliyoruz. Ek olarak, Free Cooling teknolojisi sayesinde yüksek karbondioksit salınımının önüne geçerek çevreye karşı sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz.