Radore CEO’su Barbaros Özdemir, konuşmacı olarak katıldığı Data Center İstanbul 2019 etkinliğinde veri merkezi pazarında yerel oyuncuların önemini anlattı.

Veri merkezi alanındaki altyapı ve hizmet sağlayıcılarla beraber pek çok sektör profesyonelinin de katılım gösterdiği Data Center İstanbul etkinliği, 3 Aralık Salı günü gerçekleştirildi. Veri merkezi sektöründeki en yeni trendlerin konuşulduğu etkinlikte, Türkiye pazarındaki mevcut durumla birlikte yasal düzenlemeler ve sektöre etkileri de değerlendirildi.

Tüm gün süren etkinlikte pek çok farklı firmadan 20’ye yakın sektör profesyoneli konuşmacı olarak yer aldı. Radore CEO’su Barbaros Özdemir ise “Veri Merkezi Pazarında Yerel Oyuncuların Önemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özdemir, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu(KVKK) ve 6 Temmuz 2019’da Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan “Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri” başlıklı genelge kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ülkeler için stratejik önem taşıdığına ve son dönemde yapılan yasal düzenlemelerin de buna işaret ettiğine değindi. Yerli ve milli kaynaklara yönelmenin verilerimizin ülke içinde kalmasını sağlayarak, hem ülke ekonomisine hem de sektöre büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Özdemir, yasal düzenlemelere uyum sağlarken, uygulama ve servislerinin de küresel çapta yer bulmasını sağlayarak mega teknoloji trendlerini yakalamak isteyen şirketlerin, yerli hizmet sağlayıcıları daha çok tercih ettiklerine vurgu yaptı.

Özdemir’in verdiği bilgilere göre müşterilerin istediğinde verilerinin ve yedeklerinin hangi sunucuda ve hatta hangi diskte durduğunu öğrenebilmesi, gerektiğinde fiziksel erişim sağlanabilmesi, Türkiye’deki regülasyonlara uyumluluk, yatırım maliyetlerinin Türk lirası üzerinden hesaplanması gibi yerli veri merkezine has avantajlar, kullanıcıya güven veriyor. Aynı zamanda şirketlerin negatif sürprizlerle karşılamasının da önüne geçiyor.

7/24 hizmet sunan operasyon merkezine sahip, tamamen yerli veri merkezi Radore, KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu özelleştirilebilen çözümleriyle, doğru BT altyapısının kurgulanması için yardımcı oluyor. Daha fazla bilgi için radore.com adresini kullanabilirsiniz.