Son günlerde herkesin ağzında bir cloud lafı aldı başını gidiyor. Sektörün içinde olanlar için çok da yeni bir kavram değil aslında cloud. Peki ama cloud nedir? Ne işe yarar? O kısmını biraz açmamız lazım. Bugün internete girip cloud veya Türkçe adıyla bulut diye arama yaparsanız karşınıza bol miktarda sözlük karşılığı veya tanımlamalar şeklinde cloud servisini anlatan yazılar çıkacaktır. Cloud özüyle, ihtiyaç duyulan servis veya hizmetlerin fiziksel sunuculardan bağımsız olarak sağlanmasıdır. Fiziksel sunucuların kaynakları, doğru yazılımlar ile ortak bir alanda toplanır ve talep edilen kaynak buradan müşteriye aktarılarak temel seviyede cloud hizmeti sağlanmış olur.  Bu sayede, oluşabilecek donanımsal problemler hizmetin akışını engellemeyeceği için, uptime oranını maksimize edecektir. İhtiyaç duyulması halinde cloud, farklı lokasyonları da kapsayacak şekilde genişleyebilir ve bu sayede sürdürülebilirlik oranı en yüksek noktaya taşınır.

Bu teknolojinin en önemli avantajlarından biri de her yerden erişilebilir olmasıdır. Günümüzde internet bilgisayarlardan çıkıp, cep telefonlarına, tablet bilgisayarlara ve hatta televizyonlara kadar gelmiştir. Cloud ile ihtiyacınız olan bilgiye lokasyon bağımsız olarak ulaşmanız da mümkün hale geliyor.

Peki cloud sadece yüksek uptime oranları ve yüksek kaynak gereksinimleri için mi kullanılmalıdır? Tabii ki hayır, burada asıl vurgulanması gereken nokta, kullanıcının ihtiyacı olan hizmeti, ihtiyaç duyduğu süre boyunca kullanması ve sadece kullandığı kadar ödeme yapmasıdır. Bu sayede kullanıcılar, değişen kaynak kullanımları için yüklü yatırımlar yapmak zorunda kalmazlar. Eskiden firmaların ufak IT yatırımları için bile yüklü miktarda altyapı ve lisans maliyetleri ödemeleri kaçınılmazdı. Şimdiyse cloud teknolojisi bütün bu maliyetlerin minimuma inmesine yardımcı oluyor.

Peki herşey bu kadar parlak mı? Cloud, eğer doğru yapılabilirse ki burda anahtar sözcük “doğru yapılabilmesi”, hem ekonomik anlamda büyük katkılar sağlıyor, hem yüksek uptime oranı ve esnek yapısıyla gereksiz iş gücü harcanmasının da önüne geçiyor. Ancak daha önce pek çok konuda da olduğu gibi, ülkemizde bu kavram da suistimal edilebiliyor ne yazık ki. Gerçekten cloud için büyük yatırımlar yapan firmalar olduğu gibi, cloud ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan, sadece pazarlama stratejisi olarak bunu kullanan firmalar da mevcut. Bu yüzden kullanıcıların bilgilenmesi ve aldıkları hizmeti bilmeleri çok önemli. Eğer kullanıcılar talep ettikleri hizmetin içeriğini bilirlerse, bu tarz teşebbüsler de zaman içerisinde yok olup gidecektir.

Altyapı, yazılım ve kullanıcı tarafından olması gerekenlerden ufak ufak bahsettik. Şimdi cloud ile neler yapılabileceğine kısaca değinelim. Cloud ile yapabileceklerimizi, IaaS, SaaS ve PaaS olarak üç ana başlık altında toplayabiliriz.

IaaS (Infrastructure as a Service): En yaygın kullanılan cloud servislerinden biridir. Sanal sunucu hizmetinin, cloud altyapısı üzerinden sağlanması diyebiliriz. Cloud yapısı üzerinden, ihtiyacınız olan kaynak size özel olarak tahsis edilir. Üzerine istediğiniz işletim sistemini kurarak, amacınıza uygun şekilde yapılandırıp kullanabilirsiniz. Cloud teknolojisinin vermiş olduğu imkanlar ile ihtiyacınız olan kaynak kullanımını dilediğiniz ölçüde arttırıp, azaltarak ek yatırım maliyetlerine girmeden, kullandığınız kadar ödeme yaparsınız.

SaaS (Software as a Service): Daha çok son kullanıcıyı hedefleyen bir cloud servisi. Müşterinin ihtiyaç duyduğu CRM, ERP, finans ve muhasebe yazılımları cloud üzerinden sağlanır. Özellikle farklı lokasyonlarda faaliyet gösteren şirketlerin, ekstra yazılım maliyetine girmemesini sağlayarak, ciddi ekonomik avantajlar sunar.

PaaS (Platform as a Service): Yazılım geliştiricileri hedefleyen bir servis olsa da son kullanıcı ve şirketler tarafından da tercih edilebiliyor. Bu hizmet müşteriye sistem yönetimi, network, işletim sistemi maliyetleri v.s gibi pek çok konuda avantaj sağlıyor çünkü burda sistem yönetimi tamamen hizmet sağlayıcının kontrolünde oluyor. Siz sadece elinizdeki uygulamayı ve datayı yönetiyorsunuz.

Son olarak cloud için geleceğin teknoloji demek gerçekten de yanlış olmaz. Şu an dünyanın pek çok yerinde firmaların altyapılarını ve hizmet politikalarını, cloud teknolojisini düşünerek yeniden şekillendirdiğini biliyoruz. Bu konuda bizim de ciddi yatırımlarımız mevcut ve ilerleyen zamanlarda bunları da sizlerle paylaşıyor olacağız.