Content Delivery Network olarak da isimlendirilen CDN, içerik dağıtım ağı olarak bilinir. Herhangi bir web sitesine ait olan statik içeriklerin ziyaretçilere en yakın CDN sunucusundan yayınlanması ile web sitesinin çok daha hızlı çalışmasını sağlayan ve içerik dağıtım sunucularından oluşan bir network ağıdır.

Dünya’nın birçok yerine dağıtılmış olan sunuculardan oluşan CDN altyapısı, ziyaretçilerine statik içeriği çok hızlı bir şekilde ulaştırır. Web sunucularının hem uygulamanıza hem de statik içeriğe hizmet ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu sunucuların yanıt süreleri biraz uzun olabilir. Statik içerikleri farklı bir sunucudan çektiğinizde sayfanızın yüklenme süresi azalır ve siteniz çok daha hızlı hale gelir.  CDN‘in tam olarak mantığı bu şekilde işler. İstek yapan kullanıcının IP adresine göre coğrafi konumunu belirler ve sizin seçtiğiniz dosyaları bu kullanıcıya en yakın CDN ağına dahil olan sunucuya yönlendirir. Böylece kullanıcı çok düşük yüklenme süreleri ile sayfanıza ulaşabilir.

Sitenizin statik içeriklerinden olan resim, video, CSS, JavaScript ve benzeri içeriklerin sitenizin ziyaretçilerine en yakın yerden gönderilmesi ve bu sayede hızlı bir dağıtım ağının sağlanması ile sunucuların yanıt süresi büyük oranda geliştirilir. Bol miktarda içerik barındıran CDN dağıtım ağı, herhangi bir web sitesi tarafından performans artışının sağlanması amacı ile kullanılabilir.

CDN Çeşitleri Nelerdir?

 1. Pull CDN
  Kullanımı en kolay CDN türlerinden biridir. Sitenizdeki CDN sunucularından yanıtlanmasını istediğiniz statik içeriğin URL’ini değiştirmeniz yeterlidir. CDN Sunucuları ilk isteğinizi web sunucunuzdan otomatik olarak çekecek ve daha sonrasındaki istekleriniz için sürekli olarak kendi üzerinden servis edecektir.
 2. Push CDN
  Pull CDN’in yaygınlaşması ile beraber artık pek tercih edilmiyor. CDN hizmeti satın aldığınız kurum size bir FTP alanı iletir ve siz bu alana CDN sunucularının yanıtlamasını istediğiniz statik içerikleri yükleyebilirsiniz.
 3. VOD Push (Video On Demand)
  Push CDN ile aynı mantıkta çalışır. Fakat bu çeşit daha çok video içeriklerinin servis edilmesinde kullanılır.
 4. VOD Pull (Video On Demand)
  Pull CDN ile aynı mantıkta çalışır. Belirleyeceğiniz kaynaktan videoları otomatik olarak çeker ve servis eder.

CDN Kimler İçin Uygundur?

Yalnızca büyük ölçekli olan web siteleri baz alınarak geliştirilmeyen CDN içerik dağıtım ağı, web sitelerinin ölçeği ne olursa olsun sitenin sunucu yükünü azaltmak ve kullanıcılara uluslararası platformda yüksek hızlı erişim sunmayı sağlamak amacı ile kullanılabilir.

Günümüzde CDN dağıtım ağını haber siteleri, global yayın yapan siteler, oyun siteleri ve trafiği çok yüksek olan siteler kullanır. CDN ağını kullanmak web siteniz için büyük avantajlar sağlar. Pek, bu avantajlar nelerdir?

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CDN servislerinin kullanılmaya başlanması ile beraber web sitesinde gözle görülür bir şekilde hız artışı sağlanır. Bu sayede kullanıcıların web sitesini sevmesi sağlanırken yeni ziyaretçilerin kazanılmasını da kolaylaştırır.

Google sadece kaliteli web siteleri ile ilgilenmez. Google’ın odağında çok daha hızlı servis sunabilen web siteleri yer alır. CDN kullanarak web sitesi iyileştirmeleri yapılır ve bu sayede SEO performansı artırılarak web sitesi rakipleri karşısında çok önemli bir artı kazanmaktadır.

Yüksek ve farklı bölgelerde alınan trafikler sunucuyu meşgul etmektedir. Bu nedenle kaynaklar hızlı bir şekilde tükenerek teknik anlamda yavaşlama sorunları meydana gelir. Ancak CDN sunucusu sayesinde sitenin yükü azaltılarak hızı artırılır.

Radore‘nin CDN Hizmetleri ile ilgili detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Genç Konuk Yazarımız Hakkında: Alper Demir – Radore Yönetilen Hizmetler Uzman Yardımcısı

Bilgisayar programcılığı eğitimi alan Alper Demir, son üç yıldır Radore’de görev alıyor. Radore’deki görevine Operasyon Merkezi’nde başlayan Demir, şu anda Yönetilen Hizmetler Bölümünde Uzman Yardımcısı olarak çalışıyor.