CDN (Content Delivery Network) için, internet sektörünün artan ihtiyaçları için son yıllarda karşımıza çıkan ve son derece katkı sağlayan bir teknoloji diyebiliriz. Günümüzde pek çok web sitesi yüksek kalitede video ve resim başta olmak üzere pek çok multimedya içeriği de barındırmakta ve eğer yüksek hitlere sahipseniz, bu içerikler ciddi maliyetlere yol açabilmekte. Tabii işin bir de erişilebilirlik boyutu var. Sunmuş olduğunuz içerik belli bir bölgeye hitap edebileceği gibi, çok daha geniş kitlelere de hitap edebilir. CDN tam bu noktada ihtiyaçları karşılamak için devreye giriyor. Statik içeriğinizi, ihtiyacınıza göre yerel ya da global pek çok noktadan son kullanıcıya iletiyor. Böylece hem trafik maliyetiniz düşüyor, hem de uptime oranınız yükseliyor. CDN’in avantajları sadece bunlarla sınırlı kalmıyor aslında. Kullanıcılar, içeriğe kendilerine en yakın CDN noktası üzerinden eriştikleri için, aynı zamanda erişim süreleri de minimuma iniyor. Özellikle dünyanın farklı noktalarından ziyaretçilere sahip siteler için, CDN gerçekten tercih edilmesi gereken bir teknoloji.

Radore CDN, bizim uzun zamandır geliştirmekte olduğumuz bir proje. Bunu yaparken de özellikle müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Kullanıcılar doğal olarak mevcut düzenlerini değiştirmek istemiyor. Bu nedenle bizim sistemlerimizi bu ölçüde yapılandırmamız gerekiyordu ve biz de öyle yapılandırdık. Radore CDN hizmeti kullanan müşterilerimiz, mevcut yapılarını bozmadan sadece statik içeriği kullanmak istedikleri bir subdomain oluşturarak, CDN hizmetinden rahatça faydalanabiliyorlar. Böylece maksimum erişilebilirlik değerlerine ulaşıp, dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcılarına, minimum erişim süresiyle hizmet sunabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz, Radore CDN’in ilk kullanıcısı olan Bobiler.org‘u buna örnek olarak gösterebiliriz.

CDN servisini genel olarak ele aldığımızda, kullanıcı sayısını arttıran veya dünyanın farklı noktalarından kullanıcıları olan bütün web siteleri için bir gereklilik olarak görebiliriz. Bu servisi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeniz de mümkün tabii ki. CDN hizmetimizle ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen okuyucularımız, hizmet@rh.com.tr üzerinden ya da sabit telefonlarımızı kullanarak bizlere ulaşıp, detaylı bilgi alabilirler.