Veri Merkezleri ve Bilgi Güvenliği Konferansı, Bilgi Güvenliği Derneği (BGD); Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve Barolar Birliği’nin destekleriyle 150’ye yakın kurum ve şirketi temsilen 300 civarında kişinin katılımıyla 26 Mart’ta Ankara’da düzenlendi.

Veri merkezleri ve bilgi güvenliğine ilişkin mevcut durum analizi, eğilimler ve düzenleme ihtiyaçlarıyla, teknolojik gelişmeler ve bilgi güvenliğinin sağlanması ana konularının tartışıldığı konferansın açılış konuşmalarını; Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar, BTK Kurul Üyesi Galip Zerey, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öge gerçekleştirdi. Ahmet Hamdi Atalay sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bilgi ve İletişim teknolojilerinin gelişip yaygınlaşması ve kullanımının artmasına paralel olarak elektronik ortamlarda üretilen, saklanan ve paylaşılan veriler her geçen gün hızla artıyor. ‘Siber Evren’ olarak adlandırılan ortamlardaki veri büyüklüğünün önümüzdeki yıl yüzde 50 artışla 4 zetabayta ulaşması bekleniyor. Sosyal medyanın patlamasıyla siber evrendeki bilgiler herkes tarafından paylaşılır oldu. Patlama şeklinde artan bu verilerin güvenli bir şekilde saklanması ve ulaşılabilir olması her zamankinden daha önemli hale geldi. Her kurum, her şirket kendi veri merkezini oluşturuyor; bu israftır.”

Coşar, Barolar Birliği olarak BT teknolojilerine önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayarak, Ulusal Baro Ağı Projesi’nin oluşturulduğunu kaydetti. Zerey, bilgilerin yurt dışına çıkıp çıkmamasını, çıkacaksa nasıl çıkacağını tartışıyoruz derken, Öge de, bilgi teknolojilerinin hızının BT’nin güvenliğinden önde gittiğini vurguladı.

Moderatörlüğünü BTK Kurum Başkan Yardımcısı Muhterem Çöl’ün yaptığı; Veri Merkezleri, Düzenleyici Çerçeve ve Türkiye’de Durum konulu oturuma; TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Dr. Hayrettin Bahşi, TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Dr. Ahmet Kaplan, Adalet Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mesut Orta, UDH Bakanlığı Daire Başkanı Gündüz Şengül, Aselsan Kripto ve Bilgi Güvenliği Müdürü Ali Yazıcı katıldı. Oturumda tek bir ulusal veri merkezinin risk oluşturacağının altı çizildi.

Veri Merkezleri: Teknoloji, Hizmetler ve Bilgi Güvenliği başlıklı ikinci oturuma ise; Turkcell’den İlker Kuruöz, Türksat’tan Yunus Çadırcı, Grid Telekom’dan Hakan Akan, Symantec’ten Gökhan Say, STM’den Hayrullah Kale, Türk Telekom’dan İlker Uyanık, Barolar Birliği’nden Avukat Özgür Eralp katıldı. Oturumun moderatörlüğünü Netaş firmasından Necmi Ön gerçekleştirdi. Oturumda; BT sektörünün merdiven altı veri merkezlerinden kurtulması gerektiği söylenirken, IXP’lerin ( Internet Değişim Noktaları ) önemi dile getirildi ve dünyaki büyük veri merkezlerinin özellikleri katılımcılara anlatıldı.

Ayrıca konferans bünyesinde değişik kurum ve şirketlerden yaklaşık 60 kişinin katılımıyla ‘Ulusal Veri Merkezleri Strateji Belgesi’ dokümanı oluşturulması amacıyla bir çalıştay gerçekleştirildi. İlgili kurumlara sunulmak üzere hazırlanacak olan bu dokümanın kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

http://www.btnet.com.tr ‘nin 28 Mart 2013 tarihli yazısından alınmıştır.