Bir internet girişimi ya da kişisel bir web sitesi, hatta blog için bile en önemli şeylerden biri alan adıdır. Alan adları, markanın kimliğini yansıtıp; o web sitesinin ziyaretçi sayısını etkiler ve ziyaretçilere marka hakkında ipuçları verir. Alan adlarının adeta kapışıldığı, iyi bir alan adı seçmenin bu denli zor olduğu bir dönemde, doğru alan adını seçebilmenizi kolaylaştımak adına birkaç tavsiyemiz var.

1. İşe anahtar kelimeler belirlerek başlayın

Domain ismi seçmeden önce, aradığınız alan adıyla alakalı olabilecek ve onu tanımlayacak 5 anahtar kelime belirleyin.  Anahtar kelime listenizi belirledikten sonra bu kelimelere ekler getirerek tam da istediğiniz alan adına ulaşabilirsiniz. Ayrıca alan adınızda bu kelimelerden birinin geçmesi SEO açısından da sitenize katkı sağlayacak ve alan adınızı ilk defa duyan bir kişiye iş alanınız veya içeriğinizin ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

2. “.com” ‘dan şaşmayın

.com uzantısı dünyada en çok bilinen ve kullanılan uzantı türüdür.  Tabii ki .org veya .net uzantılı birçok başarılı web sitesi mevcut ancak uzun dönemde başarılı olacak bir web sitesi yaratmak istiyorsanız “.com” uzantılı bir alan adına sahip olmak hayati önem taşıyor demektir.

3. Alan adınızın kolay hatırlanabilir olmasına dikkat edin

Alan adınız birine ilk defa sözlü olarak aktarıldığında, o kişi bilgisayar başına geçtiğinde sitenizin ismini hatırlayabilmeli. Alan adınızı seçerken 10 harften fazla olmamasına dikkat edin. Kısa alan adları, hem yazılabilirlik hem de sözlü olarak aktarılması açısından  avantaj sağlayacaktır. Bu sayede ziyaretçileriniz  sitenizin ismini daha kolay hatırlayacaktır.

4. Alan adınızı bir marka adı olarak düşünün

Bu durum kurumsal siteler için geçerli olmasa da internet girişimleri için hayati önem taşıyabilir. Alan adınız markanızı, markanızın taşıdığı değerleri iyi yansıtmalıdır. Bundan 15 sene önce google.com’un bugün dünyanın en değerli ve en bilnen markası olabileceği kimin aklına gelirdi?

5. Alan adınızda kısa çizgi veya numara kullanmaktan kaçının

Alan adınız sadece alfabedeki harfleri içermelidir. Tire veya numara kullanımı alan adınızın hem sözlü olarak aktarılmasını hem de yazılmasını zorlaştıracaktır.

6. Yanlış telaffuzlara mahal vermeyin

Alan adınızın tek bir telaffuzu olmasına dikkat edin. Alan adının yanlış anlaşılması ve kullanıcıyı bambaşka bir siteye yönlendirmesi markanızın itibarı açısından felaketlere yol açabilir.

Hatta global düşünüp diğer kültürler ve dillerde de kolay telaffuz edilmesi kolay bir alan adı seçebilirsiniz.

7. “.com” ile yetinmeyin! Diğer uzantılı alan adlarını da düşünün

Eğer aradığınız alan adını “.com” uzantısı ile satın aldıysanız bu ismin diğer yaygın uzantılarını (net, org, biz, info vs.) da satın alıp “.com” uzantılı sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.  Aksi halde ziyaretçiler diğer uzantılarda sitenizin bir kopyasına veya alakasız web sitelerine yönlendirilebilirler.

8. Alan adınızı olabildiğince uzun süreliğine satın alın

Alan adınızı en az üç yıllığına satın alarak ve en çok kullandığınız e-posta adresinizle kaydolarak alan adınızı kaybetme riskini en aza indirebilirsiniz. Alan adınızı başkalarına kaptırmamak için geçerlilik süresi dolmadan uzatmalısınız.

9. Önemli çalışanlarınızın kişisel alan adlarını unutmayın

Sektörde sözü geçen önemli bir yöneticinizin veya şirketinizin CEO’sunun “ad-soyadı”ndan oluşan alan adına sahip olması ve bu alan adları altında barındırılacak içeriklerin iyi yönetilmesi işiniz açısından da faydalı olabilir.