Spam mailler şüphesiz bütün internet kullanıcılarının ortak derdi. Email adresinizi sadece birkaç gün kontrol etmeseniz bile oluşan spam mail kirliliği can sıkıcı olabiliyor. İnternet kullanıcılarına ait email adresleri, başta virüsler olmak üzere, çeşitli yollarla toplanıp, ticari veya ticari olmayan spam maillerin hedefi haline geliyorlar. Spam mailler genellikle ticari açıdan kullanılsa da politik nedenlerle veya bir fikri yayma amaçlı da kullanılabiliyorlar. Günümüzde artık spam maillerle savaşmak adına kurulan çok sayıda organizasyon bulunuyor ve denetlemeleri gerçekten sıkı yapıyorlar ancak kötü amaçlı yazılımlar tarafından oluşturulan spam kirliliğine malesef tam anlamıyla engel olmak mümkün olmuyor.

Bu noktadan sonra yavaş yavaş hukuki bazı yaptırımlar kaçınılmaz hale geliyor. Aslında spam maillerle mücadele için hukuksal yaptırım yeni bir gündem değil. Avrupa ve Amerika’da 2000’li yılların başından beri bu tarz yaptırımlar mevcut. %100 koruma sağlıyor mu? Tabii ki hayır ama bu yaptırımlarla, daha somut anlamda engellemeler sağlanabiliyor.

Türkiye’de internetin büyümesi diğer sektörlere nazaran, tahmin edilenden hızlı gelişti ve ne yazık ki internet sektörünün bu gelişimini, internet hukuku aynı hızla takip edemedi. Ülkemizde hala internet suçlarıyla ilgili ciddi yasal boşluklar bulunuyor ama özellikle internet ve bilişimle alakalı derneklerin baskıları, internet hukukuyla ilgili yasal sürecin biraz daha hızlanmasına katkı sağlayacak gibi duruyor. Spam mail kullanımına cezai yaptırım getiren Elektronik Haberleşme Kanun tasarısının onaylanması da bu gelişmelerden biri. Yeni düzenlemeye göre sadece email değil, sms, faks ve sesli mesajların da kullanıcıların izni olmaksızın gönderilmesi, cezai yaptırıma tabi olacak. Dünyada bu şekilde uygulanan iki yöntem bulunuyor opt-out ve opt-in. Opt-out, ilk email tarafınıza ulaştıktan sonra size reddetme hakkı tanıyor. Diğer yöntem olan ve tasarıda da belirtilen Opt-in, ilk email size gelmeden önce sizden yazılı veya elektronik ortamda izin alınmasını şart koşuyor. Şartları yerine getirmeyen kişilerer ve kurumlar için 1.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen para cezaları söz konusu. Eğer gönderilen spam mailin içeriği ticari ise bu cezalar 10.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiyor.  Kullanıcılara doğal olarak daha sonra fikirlerini değiştirme hakkı da tanınıyor. Kullanıcı artık email almak istemediğini karşı tarafa bildirdikten sonra, email gönderimi 3 gün içerisinde kesilmiyorsa, para cezaları 10 kata kadar çıkabiliyor. Yasa 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak. Tabii ki bu tarihten önce alınan yazılı onaylar da yasa uygulanmaya başlandıktan sonra geçerli olacak.

Bu tarz yaptırımlar spam mailleri ne kadar sekteye uğratacak bekleyip göreceğiz ama ticari içerikli spam maillerin ciddi oranda düşeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.